Jedynie prawda jest ciekawa


Tak wygląda kraken

11.01.2013

Kałamarnica olbrzymia po raz pierwszy na filmie. Pierwowzór mitycznych krakenów – ogromnych potworów z wieloma mackami, które według XVIII-wiecznych marynarzy zatapiały statki – udało się sfilmować w pobliżu Japonii.

Srebrzystego głowonoga, wynurzającego się z ciemności niemal kilometr pod powierzchnią wody, naukowcy sfilmowali w lipcu, w pobliżu wysp Ogasawara, tysiąc kilometrów na południe od Tokio. Nagranie powstało dzięki japońskiej telewizji NHK i Discovery Channel.

Choć wspomniany okaz ma tylko trzy metry i jest dość mały jak na standardy swojego gatunku (największy dotychczas schwytany okaz mierzył 18 m długości) - to sfilmowanie go w naturalnych warunkach może pomóc lepiej zrozumieć jego nawyki i ekologię - zaznaczają naukowcy.

- Wielu ludzi, naukowców i filmowców, próbowało sfilmować na żywo kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Nikomu się jednak nie udało - przypomina kierujący zespołem zoolog z japońskiego Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki, Tsunemi Kubodera.

O sukcesie zadecydowała mała łódź podwodna wyposażona w reflektory dające światło o falach niewidocznych dla ludzi i głowonogów - tłumaczy Kubodera, który wraz z operatorem kamery i pilotem łodzi zanurzał się na głębokość 630 m., wystawiał na przynętę metrową ośmiornicę i... czekał. Zanim się udało, zanurzali się tak około stu razy.

Pływali w absolutnej ciszy. - Jeśli ktoś próbuje, robiąc przy tym mnóstwo hałasu i używając jaskrawych, białych świateł, kałamarnica będzie go omijać z daleka. Tego się trzymaliśmy - relacjonuje Kubodera. - Dlatego zasadziliśmy się tam czarni jak smoła, korzystając ze światła bliskiego podczerwieni, niewidocznego nawet dla człowieka - czekając aż zbliży się do nas kałamarnica.

Kiedy do tego doszło, zaczęli filmować. Zanurzyli się za zwierzęciem na głębokość około 900 m.

- W życiu widziałem sporo kałamarnic olbrzymich, były to jednak głównie okazy wyłowione w oceanu. Teraz po raz pierwszy zobaczyłem jedną z nich na własne oczy, widziałem jak płynie - relacjonuje. - To niezwykłe stworzenie.

Przez długi czas niewiele wiedziano o kałamarnicach olbrzymich. Rzadkie z nimi spotkania dały prawdopodobnie początek historiom o krakenie, morskim potworze, na którego zrzucano winę za katastrofy niektórych XVIII-wiecznych statków.

PAP, ruk

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook