Jedynie prawda jest ciekawa


Tak "ćwierka" Benedykt XVI

03.01.2013

Współpracownicy papieża Benedykta XVI zdradzają jak powstają tweety Ojca Świętego. Papież sam interweniuje w teksty.

Księża z Sekretariatu Stanu przygotowują tekst, który następnie Benedykt XVI musi jeszcze zatwierdzić, po czym pojawia się on na Twitterze. „Wierzymy i bardzo mocno tego pragniemy, aby zamieszczane tam tweety pochodziły rzeczywiście od papieża” – powiedział w rozmowie z włoskim programem telewizyjnym Tgcom24 abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Poinformował o tym watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Ujawniając kulisy powstawania krótkich myśli, zwykle zaczerpniętych z Biblii, pojawiających się na uruchomionym 12 grudnia ub.r. Twitterze papieskim, hierarcha watykański podkreślił, że Ojciec Święty „interweniuje w te teksty”.

W rozmowie z dziennikarzami Fabio Marchese Ragoną i Federico Novellą arcybiskup odniósł się także do komentarzy pojawiających się pod tweetami. Zaznaczył, że nie zawsze były i są one pozytywne. „Napływały zewsząd. Mieliśmy przepiękne wpisy od młodych, mniej młodych, z różnych kontynentów” – oświadczył przewodniczący Rady. Dodał, że były też uwagi ironiczne, krytyczne, a nawet oszczercze.

„Muszę jednak przyznać, że dla nas, żyjących w tym kontekście, nie było to zaskoczeniem. Mieliśmy pełną świadomość tego, co się może wydarzyć: gdy papież chce nawiązać dialog z dzisiejszym człowiekiem i znaleźć się na jego poziomie, istnieje ryzyko, które trzeba zaakceptować” – stwierdził abp Celli.

Zwrócił uwagę, że droga została już otwarta, zainteresowanie medialne jest bardzo wysokie i w przyszłości może się jeszcze zwiększyć. „Papież pragnie prowadzić dialog z jak największą liczbą osób, nawiązywać kontakt z mężczyznami i kobietami z każdego kraju” – zapewnił dostojnik watykański. Dodał, że w związku z tym w przyszłości na Twitterze pojawi się także język chiński i przypomniał, że już obecnie strona oficjalna Stolicy Apostolskiej ma kanał w tym języku. Wyjaśnił, że na razie istnieją pewne trudności techniczne pod tym względem, „nad którymi obecnie pracujemy”.

Obecność Ojca Świętego na Twitterze zapowiedziano na konferencji prasowej w Watykanie 3 grudnia ub.r. Poinformowano wówczas, że pierwszy swój wpis na tym portalu Benedykt XVI umieści 12 tegoż miesiąca. I rzeczywiście od tego czasu pojawiają się tam codziennie krótkie przesłania biblijne, na które internauci z całego świata odpowiadają własnymi komentarzami. Teksty papieskie dostępne są w 7 językach, w tym także po polsku (adres: @pontifex_pl).

DLOS/KAI

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook