Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnice tablic rejestracyjnych

15.12.2012

Tablice rejestracyjne pojazdów mogą być w Kanadzie spersonalizowane, stąd nie dziwi tablica z inicjałami właścicieli czy ze znakiem graficznym. Z niektórymi polskimi słowami trzeba jednak uważać.

Prowincje prowadzą rejestry niedopuszczalnych słów i skrótów, które są całkiem długie, lepiej więc przed wydaniem kilkuset dolarów na spersonalizowaną tablicę sprawdzić, czy ta wymarzona przez nas nie jest mrzonką.


Na przykład w prowincji Nowa Szkocja na liście figuruje 2966 zakazanych słów, skrótów i kombinacji liter z cyframi. W Ontario, jak można przeczytać na stronach Service Ontario (administracji obsługującej sprawy ludności), podkreślono, że dopuszczalna jest "prawie każda kombinacja liter i cyfr", o ile... - i tu następuje długa lista warunków.


Nie ma więc co liczyć na tablice rejestracyjne o podtekstach seksualnych czy z wulgarnymi wyrazami. Nie mają szans obraźliwe słowa używane w slangu i to nie tylko angielskim, ale "w jakimkolwiek języku" - zwraca uwagę Service Ontario. Stąd na przykład na listach zakazów sporo soczystych przekleństw i okrzyków znanych każdemu frankofonowi. Zakazane są skróty zaczerpnięte z SMS-ów, nie może być też mowy o religijnych przesłaniach czy słowach o znaczeniu religijnym.


Podobne zakazy obowiązują także w innych prowincjach. W Nowej Szkocji mogła się o tym przekonać kobieta, która chciała mieć na tablicy niewinnie wyglądające IXOYE. Ponieważ jednak jest to skrót od  greckich słów oznaczających Jezus Chrystus, Syn Boży i Zbawiciel, jej wniosek został oddalony. Tak samo zresztą odrzucono by prośbę o wydanie tablicy rejestracyjnej ze słowem "atheist" (ateista), czy z często używanym w internecie skrótem OMG (Oh My God, czyli O mój Boże).


Zwolennicy rozmaitych alkoholi czy narkotyków też nie mają szans na informowanie o swoich upodobaniach i efektach użycia czy nadużycia.


Na tablicach rejestracyjnych nie można ponadto zamieszczać haseł politycznych ani obelg pod adresem rządu. Całkowicie niedopuszczalne są jakiekolwiek aluzje do przemocy, działalności przestępczej czy naruszania praw człowieka. Stąd też nie pojawią się tablice zaczynające się od WEH8, ponieważ po angielsku można to przeczytać jako "we hate" (nienawidzimy).


Z polskiego punktu widzenia nawet istniejące niespersonalizowane tablice potrafią być zabawne. W Ontario tablice rejestracyjne mają obecnie cztery litery i trzy cyfry. Po ulicach krąży seryjnie AZJA, a także swojsko brzmiące BEBA czy BOBA. Słowo BUDA się nie pojawi, ponieważ widnieje na liście zakazanych słów - wymowa jest taka sama jak Budda, ale PIES za kilka lat zapewne już tak. Wśród Polaków krążą zakłady o to, kiedy pojawią się rozmaite czteroliterowe polskie słowa używane na ogół jako wyzwiska i czy w ogóle się pojawią, skoro w Service Ontario pracują także osoby mówiące po polsku.


W Ontario, w którym seryjnie wydawane tablice zaczynają się obecnie na B, w zasadzie powinien już pojawić się BOND, ale chyba są małe szanse, skoro Service Ontario zaznacza, że nawet w spersonalizowanych tablicach nie ma szans na użycie powszechnie znanych nazwisk. Lista zakazanych słów jest podobna w różnych prowincjach i warto zajrzeć do np. listy zakazów w Nowej Szkocji, opublikowanej w całości przez portal CBC, nawet jeśli marzy się o typowo polskiej tablicy rejestracyjnej. 


Nie ma mowy o tablicy POLAK czy POLAKI, gdyż Polack to dość pogardliwe określenie polskiej nacji. Miłośnicy kotów nie mają szans na użycie słowa KOT, zaś zwolennicy polskich legend nie mogą liczyć na rejestrację z imieniem KRAK - wymowa jest zbyt bliska słowu crack, które oznacza bardzo silny i szybko uzależniający narkotyk.


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook