Jedynie prawda jest ciekawa


Szwedzi chcą reintegracji byłych bojowników IS

21.10.2016

Szwedzkie miasto Lund chce podjąć wyjątkowo kuriozalny program reintegracji… byłych islamistów. Informację przekazał na Twitterze dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

„Szwecja. W Lund powracający żołnierze IS otrzymają darmowe mieszkania i program reintegracji #odmętyszaleństwa” - napisał Szewko na portalu społecznościowym. 

To nie żart. Jak podaje brytyjski "Intependent", władze miasta rzeczywiście chcą podjąć eksperymentalny program rehabilitacji były bojowników tzw. Państwa Islamskiego i innych ekstremistów. Chodzi o zapewnienie im wsparcia materialnego, darmowego mieszkania, zatrudnienia oraz edukacji. 

Celem tego specyficznego programu ma być według Szwedów reintegracja ze społeczeństwem osób, które były związane z dżihadyzmem, by zapobiec ich powrotowi do dawnych siatek ekstremistycznych. 

Koordynator miejska ds. brutalnego ekstremizmu Anna Sjöstrand stwierdziła, że choć jest to dosyć kontrowersyjne podejście, argumentuje, że takie same kroki, jakie podejmuje się wobec uciekinierów z IS, powinno się zastosować wobec neonazistów czy ludzi opuszczających zorganizowaną przestępczość. 

Oprócz Lund, także inne szwedzkie miasta, Malmö, Borlange i Örebro, rozważają wprowadzenie programu reintegracji byłych islamistów. 

Uważa się, że do Szwecji wróciło ok. 140 zagranicznych bojowników z Syrii i Iraku, z co najmniej 300, którzy przyłączyli się grup islamistycznych w tamtym regionie. 


ak/Twitter/ independent.co.uk

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook