Jedynie prawda jest ciekawa


Szpiegowska akcja na Facebooku

29.05.2014

W ramach bezprecedensowej, trzyletniej kampanii szpiegowskiej prowadzonej w internecie irańscy hakerzy założyli fikcyjne konta w serwisach społecznościowych i stworzyli portal informacyjny, by szpiegować przywódców wojskowych i politycznych z USA i Izraela.

O operacji poinformowała w czwartek prywatna firma z Dallas w Teksasie iSIGHT Partners, która zajmuje się cyberwywiadem. Wśród ofiar irańskich hakerów byli m.in. admirał marynarki wojennej USA,
amerykańscy kongresmeni i ambasadorowie, członkowie amerykańsko-izraelskiego lobby oraz pracownicy z Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Iraku i Afganistanu. iSIGHT Partners nie podała, jakie informacje wykradli hakerzy.
Cyberpiraci wymyślili sześć fikcyjnych osób, które miały pracować dla zmyślonego portalu informacyjnego o nazwie NewsOnAir.org. Publikowano tam teksty z BBC, agencji Reutera, Associated Press i innych mediów. Hakerzy utworzyli kolejnych osiem postaci, które rzekomo pracowały dla kontrahentów w dziedzinie obronności i innych organizacji.
Irańczycy założyli tym 14 osobom fikcyjne konta na Facebooku, LinkedIn czy Twitterze i zapełnili profile fikcyjną treścią. Następnie próbowali dodać do swojej listy znajomych przyszłe ofiary
Jeden z "reporterów" NewsOnAir.org miał takie samo nazwisko jak reporter agencji Reutera pracujący
w Waszyngtonie.
Operacja trwała co najmniej od 2011 r. - podała iSIGHT, nazywając ją "najbardziej wymyślną kampanią z użyciem tzw. inżynierii społecznej w historii". Inżynieria społeczna to zestaw metod mających na celu uzyskanie niejawnych informacji przez cyberprzestępcę.
Aby wydawać się bardziej wiarygodnymi, hakerzy najpierw ustanawiali więzi ze znajomymi ofiar, ich kolegami ze szkoły czy krewnymi. Następnie wysyłali ofiarom nieszkodliwe treści, np. linki do artykułów na NewsOnAir.org, aby budować zaufanie. W końcu ofiary otrzymywały linki do złośliwego oprogramowania, infekującego komputery, lub też dostawali linki do stron, gdzie proszeni byli o podanie informacji niezbędnych do zalogowania się np. do poczty służbowej.
Jak poinformowała iSIGHT, hakerzy wykorzystali 14 fikcyjnych postaci do nawiązania kontaktu z ponad 2 tys. osób, ale ostatecznie wzięli na celownik kilkaset osób.
 "To nie jest głośna kampania. Jest ona cicha i powolna" - powiedział wiceszef iSIGHT Tiffany Jones. iSIGHT nie jest w stanie ustalić, czy hakerzy byli powiązani z władzami w Teheranie. Firma uważa jednak, że w związku ze stopniem skomplikowania operacji musiało wspierać ich jakieś państwo. 
Firma ujawniła swoje ustalenia w czasie, gdy pojawiają się dowody na to, że irańskie grupy hakerskie stają się coraz bardziej agresywne.
Irańczycy nie należą do pierwszej ligi światowych hakerów. Daleko przed nimi są piraci Internetowi z USA, Rosji, Izraela i Chin. Jednak Irańczycy ciężko pracują nad tym, by ich dogonić - twierdzą eksperci.
Zintensyfikowali oni swoją działalność po 2010 roku, gdy wirus Stuxnet zaatakował irańskie placówki nuklearne. Jak pisze agencja Reutera, powszechnie uważa się, że za wirusem stały Stany Zjednoczone i Izrael. Oba kraje nigdy się do tego nie przyznały.
PAP, lz 
[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook