Jedynie prawda jest ciekawa


Szejkowie budują Luwr-bis

08.01.2013

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie pierwszy oddział Luwru poza Francją. Po spowolnieniu wymuszonym przez światowy kryzys szejkowie ruszają z zawieszonymi inwestycjami.

Władze stolicy ZEA, Abu Zabi, wybrały wykonawcę arabskiego Luwru. Przetarg o wartości 653 mln dolarów wygrała dubajska firma Arabtec Holdings. Budowa miejscowego Luwru ma się zakończyć w 2015 roku.

W centrum Abu Zabi, oprócz oddziału Luwru, ma również powstać filia nowojorskiego Muzeum Guggenheima. Władze ZEA mają nadzieję, że kraj, słynący na razie z eksportu ropy naftowej, stanie się dzięki temu ważnym punktem na turystycznej mapie świata.

Nowy Luwr ma mieć kształt ogromnego białego grzyba, unoszącego się nad powierzchnią wody. W jego wnętrzu znajdzie się kompleks pawilonów i placyków, poprzecinanych siecią kanałów i basenów. Całość nakryje gigantyczny "kapelusz" ozdobiony siatką ażurowych wzorów. Ten element, inspirowany tradycyjną architekturą arabską, będzie przepuszczać świetlne plamy do wnętrza.

W skład kolekcji muzeum wejdą dzieła sztuki z różnych epok i kultur. Przez pierwsze 10 lat arabski Luwr będzie wypożyczał eksponaty z macierzystego muzeum w Paryżu oraz innych francuskich placówek. Skala wypożyczeń będzie malała wraz ze stopniowym tworzeniem stałej ekspozycji na miejscu.

Nowe muzea w Abu Zabi miały powstać w latach 2013-2014, jednak realizację tych i innych zakrojonych na szeroką skalę inwestycji w ZEA wstrzymano w zeszłym roku na skutek światowego kryzysu finansowego. Sytuację utrudnił jeszcze krach na rodzimym rynku nieruchomości. Obecnie władze ZEA reaktywowały wielkie projekty, choć będą je realizowały w bardziej umiarkowanym tempie – pisze Reuters.

Na początku grudnia 2012 roku Luwr otworzył swój pierwszy pozaparyski oddział w biednym, górniczym miasteczku Lens na północy Francji. Paryski Luwr przyciąga ok. 9 mln zwiedzających rocznie.

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook