Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSW Niemiec: pieczeń wieprzowa częścią naszego życia

25.10.2016

Wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii, podczas których doszło do rabunkowych i seksualnych napaści na kobiety, były zdaniem szefa MSW Niemiec Thomasa de Maiziere'a "punktem zwrotnym" w niemieckiej dyskusji o uchodźcach i migracji.

„Niemieckie społeczeństwo musi z jednej strony zachować otwartość na nowe zjawiska, z drugiej zaś strony powinno bronić swoich wartości i tradycji z większą pewnością siebie” - powiedział de Maiziere we wtorek podczas konferencji poświęconej integracji imigrantów w Kolonii.

„Imigranci będą wiedzieli, co mają traktować z szacunkiem, tylko wtedy, gdy sami będziemy cenić i konsekwentnie bronić naszych wartości i kultury” - mówił szef MSW cytowany przez agencję dpa. Jak dodał, dzięki temu imigranci będą mogli nabyć koniecznego szacunku i podziwu dla niemieckiego stylu życia.

„Nikt nie będzie musiał zrezygnować z ukochanych tradycji. W Kolonii do tych tradycji należy kiermasz Bożenarodzeniowy, ale także karnawał, currywurst i pieczeń wieprzowa. Oczywiście także kebab i falafel. Wszystko to pozostanie dalej częścią naszego życia” - przekonywał de Maiziere. 

Szef resortu spraw wewnętrznych zaznaczył, że takich postaw nie można zadekretować za pomocą zarządzeń, lecz muszą one stać się elementem dnia codziennego. „Niemieckie społeczeństwo nie musi rezygnować z tradycji kierując się "nieuzasadnionymi obawami przed rzekomym urażeniem uczuć innych osób". Ten, kto wyznaje określoną religię, nie rości sobie zwykle pretensji do narzucania jej innym” - zauważył polityk CDU. 

De Maiziere podkreślił, że osoby, które chcą osiedlić się w Niemczech, mogą nadal podtrzymywać związki z krajem pochodzenia, muszą jednak stawiać na pierwszym miejscu społeczeństwo i kraj, w którym mieszkają obecnie.

Podczas ubiegłorocznego Sylwestra w Kolonii i kilku innych miastach w zachodnich Niemczech doszło do rabunkowych i seksualnych napaści w miejscach publicznych na kobiety na masową skalę. Sprawcami byli w przeważającej większości młodzi imigranci z Północnej Afryki. Siły policyjne okazały się zbyt słabe, by opanować sytuację i pomóc ofiarom. W Kolonii 1200 poszkodowanych złożyło zawiadomienia o przestępstwie.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, w celu uzyskania azylu. Niemieckie społeczeństwo okazywało początkowo wielką otwartość i gotowość do pomocy uciekinierom. Wydarzenia w Kolonii spowodowały wzrost wśród Niemców sceptycyzmu wobec imigrantów.

Ryb, PAP, welt.de

Fot. [Wikimedia Commons/A. Savin]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook