Jedynie prawda jest ciekawa

Szczególne uroczystości Wniebowzięcia NMP

12.08.2016

W tym roku, w 25-lecie Światowych Dni Młodzieży, uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za ŚDM w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. Co roku gromadzi w Częstochowie dziesiątki tysięcy wiernych. Wielu z nich, z niemal wszystkich zakątków Polski, przybywa tam w pieszych pielgrzymkach.

Przypadające 15 sierpnia święto tym razem będzie miało szczególny charakter. 14 i 15 sierpnia przypada bowiem 25. rocznica spotkania Jana Pawła II z młodzieżą świata w ramach 6. ŚDM, które w 1991 r. odbyły się w Częstochowie Na Jasnej Górze zebrało się wówczas ponad 1,6 mln młodych, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego.

"Właśnie w tych dniach młodzież w ponadmilionowej rzeszy zgromadziła się tu w Częstochowie przy Jasnej Górze wokół osoby Ojca Świętego, który otaczał wszystkich modlitwą. Wiemy też jak wspaniale przemawiał, chciał, abyśmy próbowali się zmienić, byśmy dobrze korzystali z wolności i na to szczególnie uwrażliwiał Polaków i młodych z całego świata" - powiedział PAP rzecznik Jasnej Góry o.Sebastian Matecki.

Podkreślił, że choć od tamtych wydarzeń minęło 25 lat, ich uczestnicy wciąż "na pewno bardzo mocno przeżywają pamięć tamtych chwil". Nawiązał przez to m.in. do faktu, że po raz pierwszy w ŚDM licznie uczestniczyli młodzi ludzie z dwóch stron żelaznej kurtyny, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego. Dla papieża miało to szczególne znaczenie, a całemu wydarzeniu nadało historyczny charakter i niezapomnianą atmosferę.

Najważniejszym przesłaniem Jana Pawła II w czasie tamtych ŚDM było przesłanie wolności, zarówno tej zewnętrznej, obejmującej wolność polityczną w państwach rozpadającego się wówczas ZSRR, jak i wolności wewnętrznej, rozumianej jako fundament godności człowieka. "Co z tym zrobiliśmy to dla nas refleksja, zapytanie, ale i jednocześnie jakaś zachęta, żeby wracać do tych wspaniałych przesłań, które zostawił nam papież Jan Paweł II" - wskazał paulin.

Uroczystości nawiązujące do 25-lecia ŚDM w Częstochowie zaplanowano na niedzielny wieczór. Po mszy św. z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i modlitwie Apelu Jasnogórskiego, na Szczycie odbędzie się koncert "Mocni w Duchu" i wieczorne czuwanie, wspominające wydarzenia sprzed ćwierć wieku.

Natomiast główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralny ich punkt stanowi rozpoczynająca się przed południem suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. On też wygłosi homilię.

W programie całodniowych obchodów znalazły się m.in. msza św. dla uczestników pieszych - jednych z najliczniejszych - pielgrzymek z Warszawy oraz dziękczynna modlitwa za tegoroczne, 31. ŚDM w Krakowie.

Całość zakończy się wieczornym Apelem Jasnogórskim m.in. z udziałem dowódców Polskich Sił Zbrojnych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego.

Co roku 15 sierpnia na jasnogórskich błoniach gromadzą się dziesiątki tysięcy wiernych z całego kraju. Wielu z nich przybywa do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach. Inni - pociągami, autokarami, samochodami.

Sierpień, a szczególnie dni poprzedzające 15 i 26 sierpnia (odpust Matki Bożej Jasnogórskiej) to na Jasnej Górze okres tradycyjnego szczytu pielgrzymkowego. W tym czasie do sanktuarium każdego dnia wchodzi kilka lub kilkanaście grup; niektóre liczą nawet kilka tysięcy uczestników. Do tych największych należą pielgrzymki warszawskie i krakowskie.

W związku z przeżywanym obecnie w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia oraz mottem tegorocznych ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" wiele grup pielgrzymuje właśnie pod hasłem miłosierdzia lub jako dziękczynienie za pielgrzymkę Franciszka do Polski i spotkanie młodych z całego świata.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest od V wieku. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tegoroczne ŚDM odbyły się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Wziął w nich udział papież Franciszek. Według różnych szacunków ostatnie wydarzenia centralne na Campusie Misericordiae w Brzegach z udziałem papieża zgromadziły od 1,5 do 2,5 mln osób. 


lap/PAP

[fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. syn-krolowej-sniegu 23.10.2017

  "Syn Królowej Śniegu" na TOFIFEST w Toruniu!

  TOFIFEST to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność. Jest pełen frapujących seansów filmowych, długich rozmów z twórcami, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji.

 2. campillo 23.10.2017

  Francuski film "120 uderzeń serca" laureatem

  Francuski dramat "120 uderzeń serca", w reżyserii Robina Campillo, wygrał zakończony w sobotę 11. All About Freedom Festival (AAFF), organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

 3. george 18.10.2017

  George Saunders laureatem Nagrody Bookera

  Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany literacką Nagrodą Bookera - najbardziej prestiżową w W. Brytanii. Otrzymał ją za powieść "Lincoln in the Bardo". O przyznaniu nagrody za najlepszą powieść w 2017 r. poinformowało we wtorek w Londynie jury.

 4. tank-burger 17.10.2017

  Chińskie trendy fast-foodowe wchodzą do Polski?

  Od kilku lat w restauracjach typu fast-food w Państwie Środka można zamówić nie tylko standardowe burgery, jak na całym świecie, ale również ich wersję w kolorach białym i czarnym. Wygląda na to, że ten nietypowy trend wchodzi również do polskich restauracji szybkiej obsługi.

 5. seul 17.10.2017

  Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2017

  Od wtorku, 17 października trwają targi ADEX 2017, gdzie wśród przedsiębiorstw z całego świata swoją ofertę produktów na rynki azjatyckie prezentuje również Polska Grupa Zbrojeniowa.

 6. film 17.10.2017

  Film "Niemiłość" otrzymał Grand Prix festiwalu w Olsztynie

  Film "Niemiłość" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych Festiwalu Filmowego WaMa zakończonego w sobotę wieczorem w Olsztynie.

 7. wajda 16.10.2017

  Plakaty do filmów Wajdy i jego zdjęcia - na wystawie w Radomiu

  Zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy oraz przedstawiające reżysera fotografie autorstwa Czesława Czaplińskiego można od niedzieli oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Wajda był głównym orędownikiem utworzenia tej instytucji.

 8. starwars14102017 14.10.2017

  Ósmy Zlot Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

  - Barwną paradą, która przeszła ulicami miasta, uroczyście zainaugurowano w Toruniu ósmy Zloty Miłośników Gwiezdnych Wojen "StarForce"

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook