Jedynie prawda jest ciekawa


Szczotkowanie zębów na nowo

19.03.2016

Nie masz elektrycznej szczoteczki do zębów? Nie załamuj się. Ręczne szczotkowanie wystarczy. O ile myjesz zęby prawidłowo.

Ręczne szczotkowanie zębów jest wystarczające do zachowania higieny jamy ustnej, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo - powiedział dziennikarzowi PAP wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, prof. Tomasz Konopka.

Specjalista przyznaje, że nie wszyscy robią to dobrze i na dodatek rzadko używają nici dentystycznych, których nie zastąpią nowoczesne szczotki do zębów.

Ostatnio na rynku pojawiło się wiele szczoteczek do zębów nowej generacji, w tym elektryczne 3D i tzw. soniczne. Niektóre są dość kosztowne, w przypadku szczoteczek dźwiękowych (sonicznych) trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Szczoteczki soniczne mają docierać do trudno dostępnych zmian między zębami. Tak przynajmniej zachwalają je producenci. Emitują one fale dźwiękowe wzbudzające drgania we włóknach szczoteczki oraz wprawiają w ruch cząsteczki pasty wymieszanej ze śliną jamy ustnej. Tworzą się również mikrobąbelki, które mają pomóc lepiej usuwać kamień nazębny.

"Osoby, które dobrze szczotkują zęby ręcznie, nie muszą korzystać z innych szczoteczek" - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem PAP prof. Konopka. Przyznaje jednak, że kłopot polega na tym, że trudno jest nauczyć w pełni prawidłowego szczotkowania zębów szczotką manualną.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii woj. mazowieckiego, dr Maciej Nowak podkreśla, że szczotkować należy przez trzy minuty i warto do tego używać suchej szczotki, na którą nakładamy pastę, a nie mokrej. Oprócz tego konieczne jest używanie nici dentystycznych, ponieważ tylko one mogą skutecznie usunąć płytkę nazębna tworzącą się między zębami.

"Ani szczoteczka elektryczna, ani soniczna nie zastąpi ręcznego nitkowania zębów" - podkreśla prof. Konopka.

Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prof. Renata Górska nie odradza jednak używania szczotek elektrycznych. "Nie są już tak kosztowne jak dawniej i mogą być bardziej przydatne u tych osób, które nie potrafią opanować prawidłowego ręcznego szczotkowania" - dodaje.

Jaką w takiej sytuacji szczoteczkę wybrać?

Prof. Konopka na pierwszym miejscu stawia szczotki elektryczne 3D, czyli takie, które wykonują kilka tysięcy ruchów oscylacyjnych na minutę w różnych płaszczyznach. "Taka szczotka nic złego nie może zrobić, np. dba o to, żeby nie używać zbyt dużego nacisku na zęby, co również nie jest korzystne" - dodaje.

Według specjalisty, nie ma również najlepszej i uniwersalnej pasty do zębów. "Pasty należy dobierać indywidualnie w zależności od potrzeb i stanu uzębienia. Z tym nie ma kłopotu, bo jest duży wybór bardzo dobrych past, zawierają one różne substancje, np. o działaniu przeciwzapalnym" - wyjaśnia prof. Konopko.

Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, dr n. med. Anna Jurczak uważa, że oprócz szczotkowania zębów dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorem warto wspomagać ich oczyszczanie w ciągu dnia przy pomocy gum do żucia zawierających ksylitol. "Nawyki żywieniowe dzieci i dorosłych ulegają zmianie, zwiększana jest też liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia" - dodaje.

Eksperci przekonują, że nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, by zacząć dbać o higienę jamy ustnej, choć najlepiej jest wyrabiać prawidłowe nawyki od najmłodszych lat. Dzięki temu można uniknąć wielu chorób przyzębia i jamy ustnej oraz innych schorzeń takich jak cukrzyca, choroby układu oddechowego oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Higiena jamy ustnej w profilaktyce wielu schorzeń, w tym, również ogólnoustrojowych, jest hasłem obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Odbywa się on pod patronatem Światowej Federacji Dentystycznej.

TK,PAP
[Fot. Freeimages.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook