Jedynie prawda jest ciekawa


„Syn Królowej Śniegu”. Gwiazdy na uroczystej premierze filmu

17.01.2018
doda17012018
„Syn Królowej Śniegu”. Gwiazdy na uroczystej premierze filmu

Za nami uroczysta premiera „Syna Królowej Śniegu”, filmu Roberta Wichrowskiego. Na czerwonym dywanie nie zabrakło gwiazd polskiego kina, m. im. Franciszka Pieczki, Anny Seniuk, Michaliny Olszańskiej i – królowej polskiej popkultury – Doroty Rabczewskiej, która oczarowała wszystkich wspaniałą kreacją.

"Syn Królowej Śniegu" to film, który łączy cechy dramatu i współczesnej baśni. Jego akcja rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach - realistycznym oraz poetycko-baśniowym. Sześcioletni chłopiec Marcin (Maciej Bożek), spragniony miłości i ciepła, dzięki emerytowanemu pisarzowi Kazimierzowi (Franciszek Pieczka), ucieka do krainy fikcyjnych bohaterów Hansa Christiana Andersena.

Obraz Roberta Wichrowskiego może budzić skrajne emocje. Z jednej strony nawiązuje do poważnych problemów, z którymi boryka się nasze społeczeństwo, z drugiej szokuje brutalnością otaczającej nas rzeczywistości i bezduszności współczesnego człowieka.  Inspiracją dla powstania scenariusza były prawdziwe wydarzenia - zbrodnia, która wstrząsnęła całą Polską z 2001 r., kiedy to dwudziestoletnia matka zleciła zabójstwo swojego 4-letniego syna swojemu kochankowi i jego koledze.

ALI_3089 ALI_2755 ALI_2911 ALI_3111

„Syn Królowej Śniegu” to bez wątpienia jedna z ważniejszych kinowych produkcji ubiegłego roku. Trudna i wymagająca opowieść odkrywająca przed widzem najczarniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Choć z pozoru film może jawić się współczesną baśnią, tak naprawdę jest ważnym świadectwem naszych czasów, poruszającym istotne kwestie społeczne i problemy pogrążonego w hedonizmie i materializmie świata.

Patronat nad filmem objęła Fundacja Franciszka Stefczyka, organizacja, która od lat łączy misję uwrażliwiania społecznego Polaków, z realną pomocą potrzebującym. „Stefczyk” wie, że czasami lepsza od lekarstw jest profilaktyka, a Syn Królowej Śniegu”, to solidna szczepionka na wirusa znieczulicy.

txt.: red/ fot.: Alicja Porzezińska

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook