Jedynie prawda jest ciekawa


Święto pierogów w Krakowie

15.08.2012

Pierogów z różnym nadzieniem - z owocami, mięsem, warzywami czy kaszą - gotowanych, pieczonych i smażonych, będą mogli spróbować uczestnicy 10. Festiwalu Pierogów, który od środy do niedzieli odbywa się na Małym Rynku w Krakowie.

Jak poinformował Filip Szatanik z krakowskiego magistratu, ideą festiwalu jest nawiązanie do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych i promocja walorów kuchni staropolskiej wśród przybywających do Krakowa turystów.

W festiwalu uczestniczy 14 krakowskich restauracji. Przygotowane przez nie pierogi podczas festiwalowych konkursów będzie oceniać zarówno publiczność, jak i jury zawodowe.

W głosowaniu publiczności, które przeprowadzone zostanie w piątek, zwycięzca otrzyma przechodnią statuetkę Kazimierza Wielkiego. Zwycięzca sobotniego konkursu, ocenianego przez profesjonalistów, uhonorowany będzie przechodnią statuetką św. Jacka z Pierogami. Laureaci konkursów ogłoszeni zostaną w niedzielne południe.

Jeszcze w środę podczas festiwalu, z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej, poświęcone zostaną zioła przyniesione przez mieszkańców Krakowa i rozstrzygnięty zostanie konkurs "Cudowna moc bukietów".

Ponadto każdego dnia na Małym Rynku będzie działał punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Fundację "Kibicujemy życiu". Od czwartku do soboty odbywać się będą także warsztaty kulinarne dla dzieci, zorganizowane przez Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników. Podczas festiwalu prezentować się będą również zespoły muzyczne.

W niedzielę w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich.

Sierpniowy termin festiwalu stanowi odniesienie do dawnego obyczaju, który w dniu święta Matki Boskiej Zielnej nakazywał kropienie ziół wodą święconą i lepienie pierogów, oraz do osoby św. Jacka Odrowąża, zmarłego 15 sierpnia 1257 r. i pochowanego w kościele dominikanów w Krakowie.

Według legendy, św. Jacek w czasach głodu żywił biednych pierogami, które sam wymyślił i sam przygotowywał. Według innego podania - przechadzając się ulicami Krakowa, częstował biedaków pierogami.

Tymczasem ojczyzną pierogów są Chiny. Do Europy zostały przywiezione przez Marco Polo. Według historycznych przekazów, do Polski dotarły w XIII wieku, dzięki krewnemu św. Jacka - biskupowi Iwo Odrowążowi, który zachwycił się ich smakiem podczas pobytu w Kijowie.

Organizatorem X Festiwalu Pierogów jest Urząd Miasta Krakowa, a współorganizatorami – Krakowska Kongregacja Kupiecka i Instytut Dziedzictwa.

sv, PAP

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook