Jedynie prawda jest ciekawa


Światowy wyczyn Aleksandry Taistry

30.09.2012

Pochodząca z Katowic 30-letnia Aleksandra Taistra, jako druga kobieta na świecie, pokonała drogę Cosi fan tutte o trudności 8c+ w sektorze Piscinieta w katolońskim Rodellarze. Ustanowiła tym samym rekord Polski we wspinaczce skalnej.

55-metrową drogę w ciągłym przewieszeniu, biegnącą nad rwącą rzeką, przeszła dotychczas tylko jedna kobieta - Amerykanka Sasha Digiulian. Polka od dwóch lat próbowała pokonać tę drogę i dopiero teraz jej się udało przejść w jednym ciągu.

Wspina się od 1998 roku. Ma w dorobku wiele dróg w kraju w przedziale VI.5 - VI.7 RP (według stosowanej w Polsce skali Kurtyki), a za granicą o trudności 8b - 8c RP (międzynarodowa francuska skala) oraz 7c+ w stylu OS.

Taistra jest pierwszą i jak dotąd jedyną Polką, która pokonała drogę o trudności VI.7 RP. Słynne przejście na Pochylcu Power Play w 2004 roku stanowiło jedno z najtrudniejszych kobiecych prowadzeń - jako trzecia kobieta na świecie pokonała takie trudności wspinaczkowe.

W roku 2005 powtórzyła swój sukces na drodze na Pochylcu o nazwie Nie Dla Psa Kiełbasa VI.7 RP. Natomiast dwa lata później poprowadziła we włoskim rejonie Ferentillo drogę 8c, będąc pierwszą Polką pokonującą takie trudności poza granicami kraju. W maju tego roku odniosła kolejny sukces na drodze Kalliste w hiszpańskim rejonie Archidona o trudności 8c.

Kolejnym wyzwaniem zawodniczki KW Katowice będzie poprowadzenie drogi o skali trudności 9a, co jest rekordem świata w kobiecej wspinaczce sportowej.

Greg/PAP
[fot. climb.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook