Jedynie prawda jest ciekawa


Surowe kary za picie “pod chmurką” w Rzymie

15.06.2014

W Rzymie wprowadzono serię surowych przepisów dotyczących zasad picia alkoholu w nocy pod gołym niebem. Ma to ograniczyć skutki alkoholowych zabaw na placach i ulicach w lecie. Wieczne Miasto boryka się z coraz większym problemem burd i chuligaństwa.

Movida - pochodzące z języka hiszpańskiego i popularne we Włoszech słowo oznaczające nocne zabawy młodzieży w mieście, głównie przed barami i klubami, to styl życia tysięcy rzymian i przyłączających się do nich turystów z całego świata, ale i prawdziwe utrapienie dla policji oraz mieszkańców wielu dzielnic.

Często w wielu miejscach, zwłaszcza w historycznym centrum, na przykład na Campo de' Fiori i na Zatybrzu, beztroskie imprezy zamieniają się w bijatyki i burdy wszczynane przez pijanych chuliganów. Szczególnie groźne są szklane butelki po piwie, rzucane przez nich w tłum.

Od soboty w Wiecznym Mieście obowiązuje rozporządzenie władz w sprawie walki z pijaństwem na ulicach.

Od godziny 22.00 w wielu dzielnicach włoskiej stolicy, przede wszystkim na całym obszarze centrum i w nadmorskiej Ostii, w lokalach i sklepach, a nawet z automatycznych dystrybutorów, nie można sprzedawać na wynos żadnych napojów - nie tylko alkoholu - w butelkach. Na ulicach można pić wszelkie napoje tylko w plastikowych kubkach. Od północy alkohol serwowany jest wyłącznie w środku lokalu, nie można go podać nawet w ogródku ze stolikami.

Wszystkie bary i kluby oraz restauracje muszą zostać zamknięte o godzinie 2.00. Za złamanie tych przepisów grożą grzywny w wysokości 150 euro dla klientów i 280 euro dla właścicieli sklepów i lokali.

Władze Rzymu mają nadzieję, że seria zakazów i ograniczeń, które będą obowiązywać do końca października, zapewni przespane noce mieszkańcom centrum i ulubionych miejsc Movidy, a także uchroni miasto przed tonami porzucanych wszędzie, potłuczonych butelek.

Zapowiedziano, że specjalne patrole policji będą kontrolowały przestrzeganie przepisów i karały za ich łamanie.

"Letnie nocne są najpiękniejszymi chwilami, gdy można zwiedzać Rzym, dlatego tysiące ludzi wychodzą wtedy na ulice i place" - powiedział burmistrz Ignazio Marino. Dodał, że nadszedł czas na to, aby nikt więcej nie zakłócał rzymianom i turystom tej przyjemności.

PAP, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook