Jedynie prawda jest ciekawa


Surfinia na balkon

24.04.2014

Nareszcie nadszedł czas, kiedy idąc szarą ulicą mogę podziwiać piękne ukwiecone okna, tarasy i balkony, na których kolorowe rośliny kaskadą barw opadają w dół, wyjątkowo dekorując otoczenie, lub pną się do góry jakby wyciągały łodygi, niczym dłonie, w stronę słońca.

Niewątpliwie najokazalej prezentują się bujnie kwitnące odmiany sezonowe, w których kolorystyka jest niczym tęcza a pnącza zostają obsypane setkami cudownych i wyjątkowych kwiatów. Wśród nich prym wiodą begonie, pelargonie oraz zjawiskowe surfinie.

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż niektóre z okazów są dziełem człowieka, a nawet zwykłego przypadku.

Surfinia kaskadowa jest tego przykładem. Wszystko za sprawą Ushio Sakazaki, japońskiego naukowca, który prowadził badania nad możliwościami komercyjnej produkcji win w tropikalnym klimacie, w pobliżu brazylijskiej rzeki Sao Francisco. Poznając te wyjątkową ziemię spostrzegł ciekawą roślinę okrywową z purpurowymi kwiatami. Zebrał jej nasiona i przywiózł je do Japonii. I choć produkcja wina nie wyszła, wizyta mimo wszystko okazała się wyjątkowo udana. Ushio Sakazaki po powrocie do Japonii skrzyżował nasiona petunii i zebranej tropikalnej piękności, z czego uzyskał pierwsze 3 odmiany surfinii, min. Shihi Purple. Jego dzieło szybko zyskało uznanie, początkowo na ziemi japońskiej, później w całej Europie. W 1990 roku Surfinie wyróżniono w konkursie nowości na targach ogrodniczych Plantec we Frankfurcie. W Polsce jej pierwsze kwiaty pojawiły się w 1994 roku.

Teraz krzyżowanie roślin prowadzę głównie w Japonii, ale poletka doświadczalne, na których uprawiam otrzymane siewki i dokonuję selekcji, znajdują się przede wszystkim w Kalifornii opowiadał dla Podoslonami.pl, Ushio Sakazaki.

Obecnie ich twórca co roku wprowadza przynajmniej jedną nową odmianę. Za swoje kultowe dzieła uznaje Strawberry Frost, czy Pretty Much Picasso, o różowych kwiatach z zielona obwódką.
Dziś niemal cały świat zdobi najbliższe otoczenie jakąś surfinią. Nic dziwnego, że została okrzyknięta królową balkonów. Posiada wyjątkową moc upiększania miejsca, w którym się znajduje. Surfinia w zależności od odmiany, może mieć kwiaty białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty te mogą być pojedyncze lub pełne. Wyhodowano nawet odmiany pachnące.

- To piękne kwiaty i łatwe w utrzymaniu, a wyjątkowo dekorują moje okna i taras. Nieprzyjemne i pracochłonne bywa obrywanie zwiędłych kwiatów, ze względu na lepiące listki - opowiada Tomek, wielbiciel roślin.

Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Najbezpieczniej wystawić ją na zewnątrz po 15 maja, by zminimalizować niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, niełaskawych dla surfinii.

Jej uprawa to przede wszystkim żyzna gleba. Najlepsza jest ziemia próchniczna o odczynie kwaśnym.  Surfinia wręcz uwielbia "kąpać" się w słońcu, stąd najlepiej sadzić ją na balkonach, tarasach od strony południowej. Królowa nie znosi północnej strony i wiatrów.

Należy podlewać ją raz dziennie, chyba że dni bywają wyjątkowo upalne. Nie wolno dopuszczać do jej przesuszenia. Należy również pamiętać, aby podlewać roślinę do ziemi, omijając liście i kwiaty, ponieważ te zaczynają wówczas brązowieć. W czasie opadów dobrze jest schować ją w ustronne miejsce. Równie ważne jest usuwanie jej przekwitłych kwiatów, wraz z zawiązką nasiona, aby nie traciła sił na tworzenie nasion. Królowa balkonów kwitnie nieustannie, od maja do października.

Wiosna to wyjątkowy czas, by ukwiecić świat wokół siebie. Zasadzone, zadbane rośliny szybko odwdzięcza się wonią, barwą i formą. Z takiego okna, czy tarasu zawsze spojrzymy na świat z innej, lepszej perspektywy.

Andżelika Przybek

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook