Jedynie prawda jest ciekawa


Suplementy diety? Nie, dziękuję

11.10.2011

Eksperci podejrzewają, że suplementy mogą dobrze służyć zdrowiu tylko w jednym przypadku: gdy organizm przyjmującego jest niedożywiony. Ludzie odżywiający się normalnie, jeśli wierzyć badaniom, w ogóle nie powinni sięgać po takie specyfiki

Fińscy naukowcy przestudiowali amerykańskie archiwa medyczne. Dla swoich badań użyli dokumentów dotyczących 38 tys. Amerykanek w przedziale wiekowym 50-70 lat. Można się z nich dowiedzieć, jakie witaminy i minerały przyjmowały w ostatnich 20 latach swojego życia

Wszystkie badane kobiety odżywiały się dobrze, a jednak wiele z nich zdecydowało się na zażywanianie popularnych suplementów: multiwitaminowych, kwasu foliowego, witaminy B6, magnezu, żelaza itd. Mimo to częściej zapadały na zdrowiu, a nawet umierały, niż kobiety w ogóle nie zażywające suplementów diety. Dla przykładu, naukowcy zaobserwowali, że zażywanie tabletek z żelazem ma silny związek z większą o 2,4 proc. śmiertelnością. Ryzyko śmierci zwiększało się, im więcej takich tabletek przyjmowała dana osoba.

Naukowcy zastrzegają się, że wynik ich badań ilościowych jest obarczony ryzykiem  błędu. Zawsze dochodzą takie trudne do skontrolowania i policzenia czynniki, jak ogólny stan zdrowia, uwarunkowania genetyczne itd.

Ale to, do czego doszli, jak twierdzą, wystarczy, żeby apelować o rozważne korzystanie z oferty aptek. – Nie widzimy większego uzasadnienia dla szerokiego zastosowania suplementów diety – powiedział BBC (która poinformowała świat o wynikach badań) dr Jaakko Mursu z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

Helen Bond z Brytyjskiego Związku Dietetycznego w rozmowie z BBC wyraziła tylko jedno zastrzeżenie do pracy jej fińskich kolegów. Jej zdaniem, są jednak pojedyncze suplementy, których starsze osoby mogą potrzebować. Przede wszystkim witamina D, którą lekarze rekomendują powszechnie ludziom powyżej 65 roku życia.  Ale zgadza się, że najlepiej organizmowi służy zdrowa, zbalansowana dieta.

Dodała, że najgorsze jest to, że wielu ludzi bierze sumpelenty wierząc, że to jakby polisa ubezpieczeniowa. – Ale „zbyt wiele” oznacza często „trujące” – podkreśliła.

MaH

sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook