Jedynie prawda jest ciekawa


Sukces Politechniki Wrocławskiej w USA

14.03.2016

Ekipa JetStream studentów Politechniki Wrocławskiej uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie advanced w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design East w Fort Worth w Teksasie. Startowało 70 zespołów

Jak poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w klasie advanced drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął model "Lower Silesian". 

"To konstrukcja o wadze 3,5 kilograma, która może unieść ładunek ważący ponad 12 kilogramów. Zbudowali ją studenci z ekipy JetStream. Nasi studenci wywalczyli w tych zawodach także najwięcej miejsc na podium w poszczególnych kategoriach ze wszystkich startujących zespołów" - dodał Charytoniuk. 

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli, mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów. W tym roku wrocławscy studenci do zawodów wystawili dwa modele samolotów. 

Lower Silesian" oprócz drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy advanced był też drugi na podium w prezentacji technicznej i zajął trzecie miejsce w celności zrzutu. 

Drugi z modeli "Spirit of Kościuszko" w klasie micro zajął drugie miejsce w konkurencji najcięższy podniesiony ładunek (1,6 kg) oraz był na trzecim miejscu podium w prezentacji technicznej. 

Studenci z Politechniki Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design East uczestniczyli już po raz ósmy. Największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 r. samolotu zgłoszonego do rywalizacji w kategorii micro. 

SAE Aero Design East to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu. 

W tym roku w zawodach w dniach 11-13 marca w Fort Worth w Teksasie wystartowało 70 ekip studenckich m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i Polski.

kk/PAP

[fot.Wikipedia/Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0 pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook