Jedynie prawda jest ciekawa


Straż Graniczne wzmocni siły o cztery konie

10.02.2015

Kolejne cztery konie po zakończonym szkoleniu rozpoczęły służbę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Aktualnie dziewięć koni pomaga strażnikom granicznym patrolować granice. Bieszczadzki oddział jest jedynym oddziałem SG posiadającym konie.

"Koni używamy m.in. do patrolowania granicy na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są niezawodnym środkiem lokomocji w miejscach trudno dostępnych np. dla samochodów, czy innych pojazdów" – powiedziała we wtorek starszy chorąży SG Anna Michalska z BiOSG w Przemyślu.

Zaznaczyła, że "konni pogranicznicy dojadą wszędzie tam, gdzie żaden, nawet najlepszy samochód terenowy, nie ma szans dotrzeć". "Patrole konne są też przyjazne dla przyrody" – podkreśliła.

Na przełomie stycznia i lutego cztery zakupione dla SG konie odbyły szkolenie w Wołosatem w Bieszczadach. Zajęcia prowadził hipolog - jedyny w Straży Granicznej - i instruktorzy jazdy konnej; wszyscy są funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Po zakończeniu kursu wierzchowce trafiły do placówek SG w Czarnej Górnej i Wojtkowej.

"Treningi odbywały się na ujeżdżalni oraz w terenie. Konie były przyzwyczajane m.in. do wystrzałów z broni palnej, ćwiczone do prowadzenia pościgu i zabezpieczania imprez masowych" – dodała Michalska.

Jednocześnie przypomniała, że kryteria naboru koni do służby w SG są bardzo rygorystyczne. "Przyjmujemy tylko zwierzęta w wieku od trzech do pięciu lat. Muszą mieć doskonały stan zdrowia i zrównoważony charakter" – zaznaczyła Michalska.

Konie już od kilkunastu lat pomagają monitorować granice bieszczadzkim strażnikom granicznym. BiOSG jest jedynym oddziałem SG w kraju, w którym one służą. Do jazdy konnej przeszkolonych jest 25 funkcjonariuszy. W ubiegłym roku dwóch spośród nich wzięło udział w międzynarodowym szkoleniu jeźdźców konnych w brytyjskiej policji konnej w Liverpoolu.

Poza końmi bieszczadzki oddział dysponuje też m.in. samochodami terenowymi, śmigłowcem, skuterami śnieżnymi, motocyklami. Służbę pełni w nim również 39 psów, które pomagają zarówno w przejściach granicznych jak i na zielonej granicy.

Konie od początku tygodnia rozpoczęły służbę przy patrolowaniu zielonej granicy. Co tydzień przechodzą kilkugodzinne dodatkowe szkolenia utrwalające ich dotychczas zdobyte umiejętności.Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG chronią ponad 373-kilometrowy odcinek granicy Polski z Ukrainą i ze Słowacją; 238,92 km z Ukrainą i 134,14 km ze Słowacja. Zajmują się m.in. odprawami na przejściach drogowych w Korczowej, Krościenku, Budomierzu i Medyce, gdzie znajduje się także przejście dla pieszych, oraz dwoma przejściami kolejowymi w Przemyślu i Werchracie i portem lotniczym w Jasionce k. Rzeszowa.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook