Jedynie prawda jest ciekawa


Stracił pracę, bo nie znał polskiego

12.12.2011

Portugalski pracownik jednej z brytyjskich firm z dużą polską załogą rozważa podanie do sądu pracodawcy, który zobowiązał go do nauki polskiego pod groźbą utraty pracy. Mężczyzna faktycznie stracił już posadę, bo nie jest w stanie opanować polskiego.

Jak podały portugalskie media, 37-letni Paulo Franco, kontroler procesu pakowania bananów w jednej z firm w Coventry (Anglia), został wskazany przez kierownictwo jako pracownik do zwolnienia z powodu "braku znajomości języka polskiego".

Portugalczyk, biegle mówiący po angielsku, francusku i hiszpańsku, nie potrafił dostosować się do "polskich warunków" panujących w zakładzie. Wszystkie spotkania z pracownikami odbywają się tam po polsku. Mój angielski kolega wgrał mi nawet do telefonu specjalną aplikację tłumaczeń polsko-angielskich. Na niewiele mi się jednak przydała - powiedział Franco.

W zakładzie Fyfees w Coventry zdecydowaną większość 300-osobowej załogi stanowią Polacy. Inni moi koledzy na podobnym stanowisku co moje mogą spać spokojnie. Wszyscy z nich, z wyjątkiem jednego Brytyjczyka, to Polacy. Mówią ze swoimi podwładnymi w ich ojczystym języku - powiedział Franco.

Kontroler zmuszany przez kolegów do mówienia po polsku złożył pisemną skargę do dyrekcji firmy, lecz ta została odrzucona. W odpowiedzi otrzymał pismo, w którym zasugerowano mu odejście z pracy. Portugalczyk rozważa skierowanie pozwu do sądu przeciwko pracodawcy z powodu dyskryminacji.

PAP

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook