Jedynie prawda jest ciekawa


Stado bocianów spędza zimę w Przemyślu

29.01.2013

Bociany, które nie odleciały do Afryki, swoje zimowe wakacje spędzają w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Dziennie zjadają 30 kg mięsa.

Blisko 60 bocianów, które nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). W ich utrzymaniu pomagają mieszkańcy miasta i regionu.

"W Przemyślu zimują bociany ze złamanymi skrzydłami, kończynami, poturbowane upadkiem z gniazd, porażone prądem elektrycznym po zderzeniu z linią energetyczną lub osobniki niedożywione" - powiedział we wtorek lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

Zimujące w Przemyślu bociany przebywają w ogrzewanym, półotwartym pomieszczeniu. "W południe lubią wygrzewać się do słońca, a niektóre wychodzą nawet na zewnątrz" - zaznaczył Fedaczyński.

Podopieczni przemyskiego ośrodka dziennie zjadają ok. 30 kg mięsa. Oprócz drobiu, wołowiny i wieprzowiny dostają także ryby. "Zwiększyliśmy też podgrzane porcje mięsa, które rekompensowały im utratę ciepła" - podkreślił

Działający jako fundacja ośrodek pożywienie zdobywa m.in. poprzez akcje "Pomóż bocianom przetrwać zimę". Od kilku lat pomagają mieszkańcy Przemyśla, okolicznych miejscowości i regionu.

Przemyski ośrodek działa od początku lat 90. Trafiają do niego potrzebujące pomocy ptaki zwierzęta głównie z Podkarpacia.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook