Jedynie prawda jest ciekawa


Sporna Andrea

04.04.2012

We Włoszech rodzice 5-letniej dziewczynki wygrali sądową batalię o jej imię - Andrea. Spór wynikł dlatego, że choć w wielu krajach Andrea to żeńska forma odpowiednika imienia Andrzej, we Włoszech jest to właśnie imię męskie.

Andrea jest córką włoskiej pary, ale urodziła się w Paryżu. Komplikacje z jej imieniem zaczęły się, gdy małżeństwo przyjechało do ojczyzny i postanowiło zarejestrować córkę we włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Ten jednak odmówił, argumentując, że we Włoszech jest to imię wyłącznie męskie, a zatem nie może nosić go dziewczynka.

W związku ze sporem urzędnik USC z Mantui na północy Włoch skierował sprawę do miejscowego sądu. Pod koniec ubiegłego roku sąd nakazał rodzicom, by zmienili imię dziecka na francuską wersję - Andree, którą uznano za bardziej odpowiednią dla dziewczynki.

Rodzice jednak wnieśli apelację od tego wyroku, i został on właśnie uchylony przez sąd apelacyjny w Brescii, który orzekł, że można zarejestrować we Włoszech dziecko płci żeńskiej o imieniu Andrea.

Sąd apelacyjny powołał się przy tym na przepisy unijne i międzynarodowe konwencje, które zabraniają wszelkiej dyskryminacji.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook