Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o hałas dzwonków w Austrii

30.07.2012

Austriacki sąd orzekł, że krowy wypasane na łąkach nie mogą nosić dzwonków na szyi. Wszystko przez to, że zakłócają hałasem ciszę nocną.

Wszystko zaczęło się od zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, które złożyły dwie rodziny z miejscowości Stallhofen. Uważały one, że krowie dzwonki zakłócają ciszę nocną. Sąd przychylił się do ich wniosku, skazując właściciela bydła na karę w wysokości 100 euro.

Rolnicy są protestują i argumentują swoje racje: - Dzwonki są częścią tradycyjnej specyfiki terenów wiejskich, a ich dźwięk odbierany jest przez wiele osób jako kojący - uważają. Sędzia nie wziął jednak tych argumentów pod uwagę i przyznał rację protestującym rodzinom.

Poparcie dla ukaranego rolnika wyraziły organizacje rolnicze. - Ludzie stają się przewrażliwieni. Krowi dzwonek należy przecież do naszej wiejskiej kultury. Jeszcze trochę, a władze zabronią bicia w dzwony kościelne - powiedział Hand Juergen Reinprecht z izby rolniczej.

Będący w ogniu krytyki sędzia, który wydał wyrok, Erich Kundegraber, pozostaje jednak obojętny na protesty rolników i uważa, że sprawa powinna być precedensem i przykładem dla tego typu spraw w przyszłości.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook