Jedynie prawda jest ciekawa


Śmieciowe DNA kieruje genami

06.09.2012

Znacznie większa część naszego genomu niż dotąd podejrzewano zawiera tzw. kodującą cześć DNA - twierdzą na łamach magazynu "Nature" badacze kilku ośrodków naukowych. Wspólnie opublikowali oni nowe ustalenia dotyczące mapy ludzkiego genomu.

W piątek publikacje na ten temat zamieszczą: magazyny "Science" i "Cell", a następnie "Genome Biology" i "Genome Research".       

W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 400 specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Japonii i Singapuru. Rozwinęli oni pierwszy "wydanie" Encyklopedii Elementów DNA (Encode), którą opublikowano w 2003 r. Zawarto w niej dane o zsekwencjonowaniu genomu ludzkiego. Teraz badacze coraz bardziej ją wypełniają. Tłumaczą, co oznaczają poszczególne fragmenty naszego DNA.       

Większość tych prac skupiona była dotąd na 2 proc. naszego genomu, uznawanych za najważniejszą jego część, gdyż w nich zapisane są nasze geny. Te z kolei mają zakodowana informację o białkach, od których zależy funkcjonowanie naszego organizmu.       

Badacze projektu Encode zajmowali się również fragmentami pozostałej części DNA, zawierając tzw. śmieciowe DNA, czyli takie, o których sądzono, że nie pełnią żadnej ważniejszej funkcji i są pozostałością po rozwoju ewolucyjnym. Uczonym tak się przynajmniej wydawało, bo nie rozumiano, jaka jest jego rola.      

Z najnowszych ustaleń wynika, że śmieciowe DNA wcale nie jest "śmieciowe" jak się wydawało. Główny autor tych analiz dr Ewan Birney z European Bioinformatics Institute w Cambridge twierdzi, że znacznie większa część naszego genomu jest aktywna biologicznie niż sądzono.       

Znajdują się tutaj fragmenty DNA kontrolujące geny, pełniące ważną funkcje przełączników. Od nich również zależy prawidłowe funkcjonowanie komórek i całego naszego organizmu. Wszelkie w nich nieprawidłowości powodują niewłaściwe sterowanie białkami, co może skutkować różnymi schorzenia, które dotąd wiązano głównie z mutacjami genów.       

Według dr Ewana Birneya efektem tych nieprawidłowości mogą być tak poważne choroby jak cukrzyca, zakłócenia pracy mięśnia sercowego i zaburzenia umysłowe. Dokładniejsze zbadanie kluczowych mechanizmów sterujących genami pozwoli lepiej poznać przyczyny schorzeń i opracować nowe metody ich leczenia.        

Niestety, trzeba będzie jeszcze wielu lat badań zanim te odkrycia będzie można wykorzystać do wprowadzenia nowych terapii.          

Dr Ian Dunham z Encode, dyrektor Wellcome Trust Sanger Institute - brytyjskiego centrum badań nad genomem, jest optymistą. W rozmowie z BBC powiedział, że najnowsze ustalenia są kamieniem milowym w badaniach nad biologią człowieka i otwierają nowy rozdział we współczesnej medycynie.  

PAP

[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook