Jedynie prawda jest ciekawa


Smaczna i zdrowa kuchnia staropolska

26.06.2017

Kuchnia z pierwszych polskich książek kucharskich przypominała azjatycką. Była ostra, słodka i kwaśna zarazem. Brakowało w niej ziemniaków, były za to topinambur, głuszce, a nawet... skowronki. W wielu aspektach współgrała z dzisiejszymi wyobrażeniami o zdrowym jedzeniu - uważa prof. Jarosław Dumanowski z UMK.

Według ustaleń prof. Dumanowskiego, w starych książkach kucharskich, w jadłospisach czy w listach zakupów jest przede wszystkim bardzo dużo ryb słodkowodnych czy warzyw. Kilka dni postnych w tygodniu sprawiało z kolei, że bardzo ograniczone było jedzenie mięsa, a nawet masła, jaj czy serów - czyli tłuszczu w ogóle. Oczywiście, nie oznacza to, że dawniej ludzie nie jedli mięsa czy nie jedli tłusto. Jedli! Zwłaszcza w Wielkanoc i Boże Narodzenie, te jednak nie trwały przecież cały rok.

Stosowane przez nas dzisiaj pojęcie diety narodziło się dopiero w XIX w.. Wcześniej, przez tysiące lat - także w Polsce średniowiecznej czy nowożytnej - dominowały antyczne teorie o równowadze między psychiką, nastrojem, dietą, zdrowiem i stylem życia. Ponieważ łączyło się to z bardzo surowym religijnym postem, to - paradoksalnie - dieta ta zbliżała się do naszych wyobrażeń o zdrowym jedzeniu – podkreślił naukowiec.

Korzystanie ze starych przepisów możliwe także dziś

Historyk tłumaczy, że kuchnia staropolska była bardzo różnorodna i wielopoziomowa – dostosowana do możliwości i potrzeb różnych konsumentów: "Jest na przykład przepis na jajecznicę, bardzo podobny do współczesnego. Natomiast bardzo skomplikowane barokowe przepisy mogą nastręczyć problemów nawet profesjonalnemu kucharzowi - jest to raczej praca dla wielu osób".

Czytając dawne przepisy, powinniśmy również pamiętać, że często zajmują one dużo czasu, są pracochłonne. Wynika to z tego, że wówczas czas czy praca to nie były rzeczy, których brakowało. Dzisiaj jest odwrotnie - produkty kulinarne są łatwo dostępne, a nie mamy czasu na gotowanie. Praca jest cenna i dlatego do gotowania podchodzimy inaczej. Wciąż jednak mnóstwo ludzi gotuje i stare przepisy służą im bardziej jako inspiracje. Dotyczy to zwłaszcza kucharzy profesjonalnych.

Prof. Dumanowski podkreśla, że wyróżnikiem tradycyjnych przepisów były produkty zupełnie inne od dzisiejszych. Jest w nich sporo dziczyzny, przede wszystkim dzikich ptaków, o których nie mamy dzisiaj pojęcia, że kiedyś się je jadało - cietrzewi, głuszców czy skowronków. Nie ma ziemniaków, jest za to kilkanaście innych warzyw korzeniowych, takich jak topinambur, pasternak czy salsefia. Zupełnie inna był również estetyka smaku - potrawy były ostre, słodkie i kwaśne zarazem, trochę jak kuchnia azjatycka.

Kulinarnym bestsellerem staropolskim był zbiór przepisów "Compendium ferculorum" z 1682 r. - książka zachowana do dzisiaj. Z drugiej strony jednak XVI-wieczna książka kucharska pod tytułem "Kuchmistrzostwo", zachowała się tylko we fragmentach. Książki kucharskie stały się masowe dopiero w XIX w. Dopiero od tego momentu współczesny odbiorca zaczyna również rozumieć tę kuchnię, robi się ona bowiem bliska naszym wyobrażeniom o jedzeniu i gotowaniu. Składniki kupuje się w sklepie, niektóre z nich gotowe, pojawiają się również produkty podobne do dzisiejszych, np. ziemniaki czy wieprzowina.

Prof. Jarosław Dumanowski jest kierownikiem Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i członkiem rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Jedzenia (IEHCA). Jest również redaktorem serii "Monumenta Poloniae Culinaria", w której od 2009 r. wydawane są nowe edycje najstarszych polskich tekstów kulinarnych. Zarówno w badaniach naukowych nad historią jedzenia, jak i w popularyzacji wiedzy o dawnej kuchni wspiera go Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

MBB/PAP - Nauka w Polsce

Na zdjęciu tradycyjne danie polskie – ryba z koperkiem, fot. Mariuszjbie/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. krolowa-jadwiga 23.03.2018

  Prywatne życie Królowej Jadwigi

  Od eseju biograficznego "Jadwiga" autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka.

 2. milionerzy 21.03.2018

  Drugi milion w polskiej edycji Milionerów!

  W środowym odcinku Milionerów padł drugi milion w historii polskich Milionerów! Kim jest szczęśliwy zwycięzca?

 3. marzanna 21.03.2018

  Topienie Marzanny

  21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Z tym dniem wiąże się stara słowiańska tradycja Topienia Marzanny.

 4. polish-hungarian-flags 21.03.2018

  Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

  Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana "Polska Geometria" została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.

 5. hokej-alko 15.03.2018

  Wielki dylemat fińskiego hokeja: pić albo nie pić

  Rozgrywki fińskiej ligi hokeja na lodzie wchodzą w zupełnie nowy wymiar, lecz nie sportowy tylko rozrywkowy. Nowe przepisy dotyczące serwowania alkoholu umożliwiają przekształcanie hal sportowych w... restauracje z pozwoleniem na sprzedaż piwa na trybunach.

 6. stephen-hawking 14.03.2018

  Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

  Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

 7. venus 09.03.2018

  Kobiety – skąd one się wzięły?

  Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

 8. darski08032018 08.03.2018

  Żenujący upadek. Nergal „śpiewa” do penisa, na którym wisi ukrzyżowany Chrystus

  Muzyk znany dawniej jako "Holocausto" najwyraźniej zatęsknił za popularnością.

24.03
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook