Jedynie prawda jest ciekawa


"Murzyn" znika z muzeum w Kopenhadze

07.06.2016

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze wykreśliło słowo "Murzyn" z tytułów i opisów swoich eksponatów.

Taką informację podała we wtorek agencja dpa, powołując się na rzeczniczkę tej placówki. Nie wszystkim się to spodobało.

Kontrola ujawniła użycie niepoprawnego politycznie określenia "Murzyn" w kilkunastu przypadkach. Zastąpiono je określeniem "Afrykanin". I tak obraz "Głowa Murzyna" pędzla holenderskiego malarza Karela van Mandera II, który tworzył na dworze duńskiego króla Christiana IV, nazywa się odtąd "Głowa Afrykanina".

Nie wszystkim spodobała się inicjatywa kopenhaskiego muzeum. Minister kultury Danii Bertel Haarder napisał w komentarzu dla agencji prasowej Ritzau: "Nie chcę się wtrącać w to, jak Państwowe Muzeum Sztuki prezentuje swe poszczególne dzieła, ale osobiście uważam, że Dania będzie biedniejsza, jeśli zapomnimy o naszej przeszłości jako mocarstwa kolonialnego".

Głosy krytyki słychać też w środowisku duńskich muzealników. "Kiedy usuwamy historię, niczego nie możemy się z niej nauczyć" - powiedział prasie dyrektor muzeum sztuki Aros w Aarhus, Erlend Hoyersten. "Wizerunek człowieka, na jaki natrafiamy w starych tytułach i opisach dzieł sztuki, może powiedzieć coś o tym, gdzie jesteśmy dzisiaj i jak daleko zaszliśmy" - dodał.

Podobną opinię wyraziła szefowa kopenhaskiego Muzeum Narodowego Camilla Mordhorst: "Kiedy koryguje się historię, istnieje ryzyko utraty historycznej głębi".

[fot. wikimediacommons.org]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook