Jedynie prawda jest ciekawa


Słońce pochłonie Ziemię?

22.08.2012

"Słońce stanie się czerwonym olbrzymem i powiększy się aż poza orbitę Ziemi. To nas czeka za około 5 miliardów lat" - twierdzi prof. Aleksander Wolszczan z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Grupa astronomów z Polski, USA i Hiszpanii zaobserwowała po raz pierwszy układ planet, w którym szybko starzejąca się gwiazda unicestwia własny układ planetarny. Zdaniem naukowców, taki sam scenariusz czeka Ziemię.

Jak pisze "Rzeczpospolita", naukowcy obserwowali gwiazdę BD +48 740 – tzw. czerwonego olbrzyma. Gwiazda jest znacznie starsza od Słońca, a jej promień jest około 11 razy większy od słonecznego. Dzięki jej nieprzeciętnej jasności, łatwo ją zaobserwować w konstelacji Perseusza widoczna przez mały teleskop lub nawet lornetkę.

Naukowcy odkryli, że czerwony zawiera niezwykle dużo litu, czyli rzadkiego pierwiastka, stanowiącego jeden z podstawowych składników, powstałych w wyniku Wielkiego Wybuchu 14 miliardów lat temu. Takie bogate w lit gwiazdy spotykane są niezwykle rzadko z uwagi na to, że wysoka temperatura gwiazd prowadzi do ich całkowitego spalenia. To dlaczego niektóre gwiazdy wciąż posiadają jego nadmiar w swoim składzie wciąż pozostaje dla naukowców zagadką.

Jedna z hipotez przewiduje, że pierwiastek ten w gwiazdach może pochodzić z wchłoniętej planety. Taki scenariusz naukowcy założyli właśnie w przypadku czerwonego olbrzyma. W układzie tej gwiazdy zespół odkrył dużą, prawdopodobnie gazową planetę, która jest 1,6 razy cięższa od Jowisza.

Uwagę naukowców zwróciła niezwykle wydłużona eliptyczna orbita tego globu. W najwęższym miejscu planeta zbliża się do swojej gwiazdy na odległość podobną do tej, jaka dzieli Słońce i Marsa.
Po licznych obserwacjach i analizach tego faktu, doszli oni do wniosku, że na orbitę odkrytej planety musiał wpłynąć jakiś sąsiad, ponieważ znaczący wpływ mają zwykle oddziaływania grawitacyjne sąsiednich planet. Obserwacje naukowców nie potwierdziły jednak obecności sąsiedniej planety. Gdy do tego faktu, dołożyć informację o bogactwie litu w obrazie widmowym gwiazdy, łatwo wyprowadzić wniosek, że badacze mają tu do czynienia z przypadkiem wchłonięcia planety przez pęczniejącego olbrzyma.

Astronomowie obliczyli, że podobny scenariusz czeka Układ Słoneczny. Za 5 mld lat Mars i Ziemia zostaną wchłonięte przez Słońce. Jak prognozuje jeden z naukowców, "ekosfera przesunie się co najmniej w okolice Jowisza". "Jeżeli ludzkość miałaby opuścić gościnną Ziemię, to celem mógłby być któryś z księżyców Jowisza lub Saturna" - mówi "Rz" prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.


kop / rp.pl
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook