Jedynie prawda jest ciekawa


Słodycz Paragwaju atakuje Unię

01.12.2011

Dopuszczenie w tym tygodniu stewii - pochodzącej z Paragwaju niskokalorycznej rośliny słodzącej - na rynek unijny przez Komisję Europejską "stwarza nieocenioną szansę" dla Paragwaju - podał w czwartek MSZ tego kraju.

Od piątku w życie wchodzą przepisy zezwalające na obrót "ka'a he'e" - jak stewię nazywają tubylcy - w 27 krajach UE, zarówno do stosowania w napojach, jak i żywności. 

Dla Paragwaju oznacza to możliwość zwiększenia upraw i obrotu stewią. W połowie listopada KE ogłosiła, że stosowanie w 31 rodzajach produktów żywnościowych glikozydów otrzymywanych z liści stewii nie stanowi poniżej pewnego poziomu ryzyka dla zdrowia.

"Ka'a he'e" - jak nazywają je w Paragwaju, uzyskuje się z rośliny, której tubylcy od wieków używali jako słodzika i rośliny leczniczej. Stewia swoją słodycz zawdzięcza glikozydom, które mogą stanowić ponad 10 proc. masy suchego liścia i nie są trawione przez ludzi. Jeden z głównych glikozydów zawartych w liściach stewii, stewiozyd, jest 150-300 razy słodszy od cukru, a rebaudiozyd A, najsłodszy z glikozydów stewiolowych, jest słodszy od cukru 200-400 razy.

W 1899 roku paragwajski botanik pochodzenia szwajcarskiego Moises Bertoni opublikował kilka prac na temat "ka'a he'e". Identyfikacji i wyizolowania substancji czynnych ze stewii dokonał paragwajski chemik Ovidio Rebaudi. Nazwiska obu uczonych weszły w skład naukowej nazwy rośliny - Stevia Rebaudiana Bertoni.

PAP

(fot.commons.wikimedia.org/wiki/File:Stevia_rebaudiana_foliage.jpg)

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook