Jedynie prawda jest ciekawa


Skorupiaki vs rozgwiazdy

02.04.2012

Krewetki należące do gatunku Alepheus lottini potrafią sprzymierzyć się z krabami Trapezia serenei w obronie zamieszkiwanych przez nie koralowców, na które w Oceanie Spokojnym czyhają wygłodniałe rozgwiazdy - zauważyli naukowcy z Florydy.

Skorupiaki są bardziej skuteczne, jeśli nie walczą w pojedynkę - uważa oceanolog Seabird McKeon z placówki badawczej Smithsonian Marine Station w Fort Pierce (USA). "To oczywisty przykład synergii, podkreślający wagę bioróżnorodności oceanów" - powiedział McKeon.      

Naukowiec obserwował w eksperymencie rozgwiazdę Culcita novaeguineae, koralowce z gatunku Pocillopora oraz ich obrońców. Aby pożreć koralowiec, rozgwiazda wypycha żołądek na zewnątrz i przykrywa swoją ofiarę niczym poduszka. Następnie zaczyna uwalniać kwasy żołądkowe i trawić koralowiec.      

Nieruchomy koralowiec jest zupełnie bezbronny, więc do akcji wkraczają żyjące na nim małe skorupiaki, które popychają i podszczypują intruza swoimi szczypcami.      

"Koralowiec przypomina kalafior, ma jeden główny pień i mnóstwo odgałęzień. Kraby żyjące z strukturze korali są chronione przed rybami" - wyjaśnił McKeon. Kiedy już jedna para krabów zamieszka koralowiec, nie toleruje obecności innych zwierząt tego samego gatunku. Z kolei inne skorupiaki są przez nie ignorowane. W rezultacie na jednym koralowcu może mieszkać nawet pięć różnych gatunków skorupiaków.      

McKeon i jego koledzy zmierzyli efektywność pojedynczej pary krabów broniących koralowca przed strawieniem przez rozgwiazdę. Okazało się, że mogły one zmniejszyć poziom zniszczeń o 19 proc. w porównaniu z organizmem zupełnie pozbawionym ochrony. Natomiast dwie pary obrońców redukowały niebezpieczeństwo aż o 65 proc. Zdaniem McKeona właśnie dlatego "musimy chronić bioróżnorodność oceanów".      

Wnioski z badań na temat koralowców i ich obrońców ukazały się ostatnio w magazynie naukowym "Oecologia" - podał serwis EurekAlert.

PAP

[fot.educationonline.ashmolean.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook