Jedynie prawda jest ciekawa


Skoczogonek - robak ekstremalny

23.02.2012

Zwierzęciem lądowym, które żyje najgłębiej wśród znanych gatunków, jest niewielki stawonóg - skoczogonek. Znaleziono go w jednej z abchaskich jaskiń, mniej więcej dwa kilometry poniżej powierzchni Ziemi - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Zwierzę zamieszkuje najgłębszą jaskinię świata, Krubera-Voronja, w której speleolodzy osiągnęli dotychczas głębokość 2191 m. Jaskinia leży nad Morzem Czarnym w Abchazji, w północno zachodniej Gruzji.

Nowy gatunek nazwano Plutomurus ortobalaganensis. Znaleziono go 1980 metrów pod powierzchnią Ziemi. Żywi się tam grzybami i rozkładającą się materią. W tej samej jaskini odkryto też trzy inne gatunki: Anurida stereoodorata, Deuteraphorura kruberaensis i Schaefferia profundissima.

Wszystkie cztery reprezentują skoczogonki - prymitywne, bezskrzydłe stawonogi. Żyją w całkowitych ciemnościach i nie posiadają oczu. Ich brak A. stereoodorata kompensuje wyspecjalizowaną formą chemoreceptorów - receptorów pozwalających rozróżniać substancje chemiczne.

Zwierzęta odkryła Ana Sofia Reboleira z portugalskiego Universidade de Aveiro oraz Alberto Sendra z hiszpańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Walencji, którzy schodzili do jaskinii Krubera-Voronja w 2010 r. w czasie ekspedycji zorganizowanej przez iberyjsko-rosyjski zespół CaveX.

Wcześniej skoczogonki znajdowano maksymalnie pół kilometra pod ziemią. W 1986 r., na głębokości 550 m. pod powierzchnią ziemi (także w jaskiniach, w Hiszpanii) naukowcy natrafili na przedstawiciela gatunku Ongulonychiurus Corpus. W 2011 na głębokości 430 m. w jednej z jaskiń chorwackich znaleziono z kolei Tritomurus veles. Odkrycie nowego gatunku, żyjącego o wiele głębiej, w całkowitych ciemnościach, daje nowe pojęcie o warunkach, w jakich egzystują różne zwierzęta.

PAP
[fot. Wikipedia.org/Gnu LWD]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook