Jedynie prawda jest ciekawa


Skiba i „Konjo” z odznaczeniami

26.11.2013

O Krzyże Wolności i Solidarności dla obu artystów wnioskował do prezydenta prezes IPN.

Jak dowiedział się portal tvp.info, Skiba i „Konjo” zostaną odznaczeni za udział w organizacjach młodzieżowych antykomunistycznej opozycji. O odznaczenia dla obu artystów wnioskował do prezydenta Bronisława Komorowskiego prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Łukasz Kamiński.

W najbliższą środę w siedzibie IPN, prezes Instytutu Łukasz Kamiński wręczy w imieniu prezydenta 2 Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz 17 Krzyży Wolności i Solidarności za działalność w organizacjach młodzieżowych walczących z komunistycznym reżimem. Wśród odznaczonych znaleźli się dwaj idole młodzieży przełomu lat 80. i 90.

Pierwszy z nich Krzysztof Skiba, znany z występów w zespole „Big Cyc”, w latach 1980-1981 wydawał w I LO w Gdańsku szkolne pismo „Gilotyna”. W stanie wojennym brał czynny udział demonstracjach i akcjach ulotkowych Ruchu Młodej Polski, kolportując druki i pisma podziemnej „Solidarności”. W czerwcu 1983 r., studiując kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim, był współzałożycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego; uczestniczył w druku i kolportażu sztandarowego pisma ruchu pt. „Homek” i był pomysłodawcą zlotów młodzieży alternatywnej Hyde Park. Dwa lata później, w sierpniu 1985 podczas festiwalu w Jarocinie został zatrzymany przez SB za rozrzucanie ulotek nawołujących do bojkotu wyborów do Sejmu Trafił do aresztu na 3 miesiące, a w listopadzie tegoż roku Prokuratura Wojewódzka w Kaliszu umorzyła śledztwo warunkowo na 2 lata. Rok później wstąpił do organizacji Wolność i Pokój”. Brał udział w licznych akcjach protestacyjnych i happeningach.

Performer i poeta Paweł „Konjo” Konnak, jako uczeń LO w Gdańsku wchodził w skład redakcji gazetki uczniowskiej „Biuletyn Informacyjny Agencji PAP-a” (inicjatywy niezależne gdańskiej młodzieży). W 1988 r. zakładał tzw. Międzymiastówkę Anarchistyczną. Za swoją działalność był zatrzymywany w podczas anarchistycznego zlotu Hyde Park, jezioro Wyspowo koło Wejherowa (1986) a także podczas I zjazdu Międzymiastówki Anarchistycznej (1988). W 1989 r. zaczęła go rozpracowywać Służba Bezpieczeństwa.  

– Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP w 2010 roku w celu odznaczenia tych wszystkich, którzy w latach 1956-1989, zagrożeni bezpośrednimi represjami, zasłużyli się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL. Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do Prezydenta RP Prezes IPN. Robi to z własnej inicjatywy lub z inicjatywy organizacji społecznych i zawodowych – wyjaśniał Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.

Za tvp.info/jkub

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[na zdjęciu: Konjo i Skiba w filmie "Wampir z MO"; fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook