Jedynie prawda jest ciekawa


Skarb malarstwa w apartamencie Coco

24.01.2013

W paryskim hotelu Ritz w apartamencie Coco Chanel znaleziono nieznany obraz jednego z najważniejszych malarzy w historii francuskiego malarstwa - Charles'a Le Bruna. Wiosną zostanie wystawiony na aukcji.

Dużych rozmiarów (179 na 131 cm) płótno z przełomowego okresu w twórczości Le Bruna, nadwornego malarza Króla Słońce, wyceniono na 300-500 tys. euro. Oglądać je można od najbliższego piątku do wtorku w Nowym Jorku. 

Obraz namalowany przez współtwórcę stylu Ludwika XIV znaleziono w jednym z najbardziej prestiżowych i luksusowych miejsc w Paryżu - Hotelu Ritz. I to nie na strychu, nie w schowkach. Płótno, którego autentyczność potwierdzili specjaliści domu Christie's i główne muzea francuskie, wisiało w apartamencie Coco Chanel. Chanel mieszkała w Ritzu ponad 30 lat, aż do śmierci w 1971 roku.

Archiwa hotelu nie ujawniają, kiedy obraz się tam pojawił, lecz nie jest wykluczone, że znajdował  się w arystokratycznej rezydencji wybudowanej w 1705 roku przy paryskim placu Vendome, kiedy w 1898 roku nabył ją Cesar Ritz, nazywany królem hotelarzy i hotelarzem królów.

Odkrycia dokonano przy okazji inwentaryzacji dzieł i mebli w prestiżowym hotelu, należącym od 1979 roku do egipskiego miliardera Mohammeda Al-Fayeda.

Le Brun (1619-1690), późniejszy autor koncepcji Galerii Zwierciadlanej w Wersalu i Galerii Herkulesa w Hotelu Lambert, namalował "Ofiarowanie Polikseny" w 1647 roku. Obraz przedstawia Poliksenę - najmłodszą córkę króla Troi Priama i Hekabe, brankę Achillesa, zabitego przez jej braci. Po zdobyciu Troi Poliksenę złożono w ofierze na jego grobie. Le Brun ukazał ją na chwilę przed śmiercią - grecki żołnierz trzyma uniesiony nóż nad jej gardłem, Hekabe usiłuje w ostatniej chwili wyrwać córkę, która ze smutkiem, lecz także z godnością wydaje się poddawać swemu tragicznemu losowi.

Płótno powstało po kilkuletnim pobycie Le Bruna w Rzymie, gdzie studiował dzieła Rafaela i gdzie wielki wpływ na jego twórczość wywarł chłodny klasycyzm Nicolasa Poussina, wyznaczający nowy kierunek w malarstwie europejskim.

Co do ręki Le Bruna nie było od początku wątpliwości, "traktowanie koloru, ruchów było godne uwagi" - powiedział doradca artystyczny hotelu Ritz, Joseph Friedman. Według niego Al-Fayed postan wił obraz sprzedać, ponieważ jest to dzieło muzealnej wartości i sądzi, że zasługuje ono na miejsce w wielkiej kolekcji.

Obraz zostanie wystawiony na sprzedaż na aukcji domu Christie's w Paryżu 15 kwietnia.

PAP, ruk

[Na zdj. Coco Chanel. Fot. Wikipedia / Time]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook