Jedynie prawda jest ciekawa


"Skandaliczne" przemówienie Oettingera

01.11.2016

"Nord Stream 2 nie zostanie wybudowany". To zdanie z przemówienia niemieckiego komisarza UE Guntera Oettingera, które wywołało spore zamieszanie. Niemiecki komisarz wygłosił przemówienie w Hamburgu 26 października na spotkaniu z niemieckimi pracodawcami. Jak zwykle, Oettinger zapomniał o poprawności politycznej. Mnożą się głosy wzywające do jego dymisji.

Oettinger mówił o Nord Stream 2 opowiadając o byłym kanclerzu Niemiec socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze, który odpowiadał za budowę pierwszej nitki Gazociągu Północnego. 

"Teraz ma więcej czasu: Nord Stream 2 nie zostanie wybudowany, a w dodatku opuściła go żona" - mówił Oettinger wywołując salwy śmiechu niemieckich pracodawców. **Walonię Oettinger nazwał „mikroregionem rządzonym przez komunistów, który blokował Europę". 

Dostało się także Chińczykom, których niemiecki komisarz określił mianem „cwanych skośnookich żółtków”. Następnie komisarz UE rozejrzał się po sali i stwierdził zadowolony, że kobiety bez obowiązującego parytetu nigdy nie doszłyby do kierowniczych stanowisk.**

"Dziewięć mężczyzn, jedna partia. Nie ma demokracji, nie ma parytetów, nie ma kobiet – dobrze! "- stwierdził. Następnie wziął się za krytykę rządu Angeli Merkel, stwierdzając, że „emerytura w wieku 63 lat, niedługo obowiązkowe homomałżeństwa, opłaty za autostrady”.

"Nie tego ludzie oczekują i jest to nieodpowiedzialne" - dodał. Jeden z obecnych na sali gości nagrał przemówienie Oetteingera i w ten sposób wyciekło ono do mediów. Najbardziej dotknięci słowami komisarza UE są Belgowie. Niektóre gazety, jak „Le Soir” domagają się jego ukarania.

"Słowa Oettingera są niegodne człowieka piastującego publiczne stanowisko" - czytamy w belgijskim dzienniku. Oettinger twierdzi, że mu się „tylko tak wymsknęło” i nie chciał obrazić nikogo, a już tym bardziej Chińczyków. Tłumaczył, że chciał jedynie wskazać na rosnącą konkurencję ze strony państw takich jak Chiny czy Korea Południowa. A o małżeństwach gejowskich wspomniał tylko dlatego, że są one jednym z tematów publicznego dyskursu. Wszelkie tłumaczenia jednak nic nie pomagają, bo takich werbalnych potknięć komisarz Oettinger miał już zbyt wiele.

W 2013 roku Oettinger „wygarnął Europie całą prawdę”. Stwierdził, że „nadaje się do generalnego remontu, a rządy niektórych państw są nieefektywne”. Szczególnie dostało się Bułgarom, Włochom i Niemcom. W styczniu zaś atakował ostro Polskę, proponując, by „postawić ją pod nadzorem UE”. Niemiecka minister ds. rodziny Manuela Schwesig (SPD) określiła wypowiedzi chadeckiego polityka jako „rasistowskie i homofobiczne”.

"Oettinger powinien poważnie rozważyć swoje wypowiedzi i nie starać się ich teraz bagatelizować, tylko zająć wobec nich poważne stanowisko" -powiedziała Schwesig w rozmowie z „Nordwest Zeitung”. **Dymisji Oettingera żądają niemieccy Socjaldemokraci i skrajnie lewicowa partia „Die Linke”. 

"To żenada, że taki rasista i seksista jest niemieckim komisarzem w Unii Europejskiej" - powiedział w rozmowie z "Neue Westfaelische Zeitung" szef klubu parlamentarnego Lewicy w Bundestagu Dietmar Bartsch. 

Polityk Lewicy wezwał kanclerz Merkel, by odwołała Oettingera. Angela Merkel oświadczyła jednak, że „dalej ma pełne zaufanie do komisarza UE”. Oettinger, który do tej pory odpowiadał w KE za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo, ma objąć wakujące od nowego roku stanowisko komisarza ds. budżetu. 

Ryb, Deutsche Welle, welt.de, rmf24.pl, freiewelt.net

Fot. [ec.europa.eu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook