Jedynie prawda jest ciekawa


Skandal w niemieckim więzieniu

21.07.2013

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" donosi o skandalu, do jakiego doszło w zakładzie karnym u naszych zachodnich sąsiadów. Odbywający karę więzienia neonazista Horst Mahler wykorzystał pobyt w celi do napisania zawierającej antysemickie akcenty książki, gloryfikującej narodowy socjalizm i Adolfa Hitlera.

77-letni Mahler, skazany za podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, przebywa w zakładzie karnym w Brandenburgu nad Hawelą. Przez nikogo nie niepokojony, pracował przez wiele miesięcy nad liczącą 235 stron publikacją, opatrzoną 269 przypisami - czytamy w "Spieglu". Jak się okazało, zbierając materiały do książki Mahler korzystał też z więziennego komputera.

Kierownictwo więzienia dowiedziało się o publikacji dopiero wtedy, gdy jej fragmenty ukazały się w internecie. Zarządzono przeszukanie celi więźnia, a prokuratura w Chociebużu (Cottbus) wdrożyła śledztwo.

Zatytułowana "Kres wędrówki" publikacja przedstawia ideologię narodowego socjalizmu jako jedyną drogę ratunku przed opanowaniem świata przez Żydów - pisze "Der Spiegel". Autor przewiduje, że "oczyszczony ze śladów żydowskich kłamstw duch niemiecki rozbłyśnie nowym blaskiem".

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann powiedział, że "nie pojmuje, jak notoryczny podżegacz mógł pod okiem wymiaru sprawiedliwości napisać taki elaborat". 

Mahler związany był w latach 70. ze środowiskami skrajnie lewicowymi; należał do współzałożycieli lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Po zdystansowaniu się od przemocy pracował jako adwokat. W końcu lat 90. zaangażował się po stronie skrajnej prawicy. Skazywany był wielokrotnie za negowanie Holokaustu i gloryfikowanie III Rzeszy.

PAP, ruk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook