Jedynie prawda jest ciekawa


Sen receptą na odchudzanie

18.09.2012

Osoby śpiące nocą krócej niż 6 godzin łatwiej nabierają zbędnych kilogramów - dowiodły badania amerykańskich naukowców.

Wykazały to badania przeprowadzone przez zespól dr Kristen Knutson z Uniwersytetu w Chicago. Naukowcy zbadali zachowanie grupy 17 ochotników, kobiet i mężczyzn. Wiadomość o tym zamieszcza "Canadian Medical Association Journal".

Uczestników eksperymentu podzielono ich na dwie grupy. W ciągu ośmiu nocy jedna grupa spała do syta, druga nie więcej niż sześć godzin. Każdego ranka ochotnicy, którzy nie znali celu badania, zjadali na śniadanie to co chcieli w dowolnej ilości. Ich menu było przeliczane na kalorie. Okazało się, że osoby, których czas snu był sztucznie ograniczony, pochłaniały więcej kalorii. Interpretacja tych zachowań jest taka: niedobór snu skłaniał mózg do generowania uczucia głodu. To z kolei zakłóca wytwarzanie hormonów biorących udział w regulowaniu apetytu. - Dlatego w przyszłości sen, obok aktywności fizycznej, powinien by zalecany jako uzupełnienie diety odchudzającej - uważa dr Kristen Knutson.

Niedospane noce - właśnie poniżej sześciu godzin - wpływają również destrukcyjnie na stan serca i układ krążenia. Naukowcy z tego samego uniwersytetu analizowali dane zdrowotne dotyczące ponad 3000 osób w wieku powyżej 45 lat, zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych. Wynik badania jest jednoznaczny: ludzie śpiący krócej niż sześć godzin narażeni są na wyraźnie większe ryzyko zawału serca. Przy czym, z analizy wynika, że zwiększone ryzyko dotyczy także sypiających powyżej ośmiu godzin w ciągu nocy.

ansa/Rzeczpospolita

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook