Jedynie prawda jest ciekawa


Samoloty bez okien?

28.10.2014

Być może już za 10 lat będziemy latali samolotami bez okien. Projekt takiego samolotu zaprezentowała brytyjska firma Centre for Process Innovation. Zamiast okien będą wyposażone w ultracienkie i ultralekkie ekrany, które będą wyświetlały widoki z zewnątrz.

Zdaniem rzecznika prasowego firmy Jona Helliwella ekrany panoramiczne zamiast okien nie są tylko chwytem marketingowym. - Jeśli zaoszczędzisz na wadze, zaoszczędzisz na paliwie - czytamy na stronie CPI.

Firma przedstawia wyliczenia, według których każda jednoprocentowa redukcja wagi samolotu przekłada się na 0,75 proc. oszczędności na paliwie. - Takie odchudzenie samolotu może więc mieć wymierne skutki nie tylko dla środowiska (mniej CO2 w powietrzu), ale przede wszystkim dla linii lotniczych, którym zmniejszą się koszty operacyjne - czytamy na Business Insider.

Ekrany działałyby dzięki zmodyfikowanej technologii OLED, nad którą cały czas trwają prace.

Oznacza to, że w ten sposób moglibyśmy przeglądać pocztę, słuchać muzyki, zamawiać posiłki, wezwać stewardesę, a nawet obejrzeć dowolny film. W międzyczasie ekrany wyświetlałyby widoki, które właśnie mijamy, dzięki zamontowanym na zewnątrz kamerom.

- Takie samoloty mogłyby latać już za 10 lat - przekonuje Jon Helliwell.


Greg/Daily Mail/gazeta.pl
[fot. cpi.com]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook