Jedynie prawda jest ciekawa


Samochód bez kierowcy przejechał USA

10.04.2015

Do 2030 r. co czwarty samochód ma dysponować technologią samojezdnych samochodów – poinformowała Firma Delphi, której samochód bez pomocy kierowcy przemierzył USA ze wschodu na zachód. Samochód tej firmy 99 proc. trasy pokonał samodzielnie - kierowca przejmował kontrolę jedynie w centrach miast.


Firma Delphi poinformowała, że zmodyfikowany przez jej inżynierów model Audi w 9 dni przemierzył USA ze wschodu na zachód, a 99 proc. trasy pokonał samodzielnie - kierowca przejmował kontrolę jedynie w centrach miast. Do 2030 r. co czwarty samochód ma dysponować taką technologią.

Podróż miała miejsce w drugiej połowie marca. Samochód oraz towarzyszące mu wozy techniczne odwiedziły 15 stanów. Pokonały 5,5 tys. km z Kalifornii do Nowego Jorku. Eksperci podkreślają, że za to osiągnięcie nie odpowiadają giganci wschodzącej branży autonomicznych samochodów (Google, Mercedes), lecz firma Delphi zajmująca się głównie produkcją podzespołów i części. Pokazuje to zmniejszający się koszt i stopień skomplikowania technologii umożliwiających opracowanie samojezdnych samochodów lub doposażenie istniejących modeli w moduł autonomiczny.

Jak dotąd największe osiągnięcia w tym zakresie odnosiła firma Google. Od kilku lat jej inżynierowie modyfikują modele popularnych producentów, m.in. Toyoty czy Lexusa, by prowadzić testy swoich systemów map i nawigacji. Do 2014 r. samochody te przejechały już po publicznych drogach ponad milion kilometrów. Na początku tego roku zaprezentowano kolejny prototyp w pełni samojezdnego, elektrycznego modelu samochodu.

Gartner, ceniona firma analityczno-doradcza, prognozuje, że do 2030 r. nawet 25 proc. wszystkich samochodów poruszających się po drogach krajów rozwiniętych będzie zdolna do jazdy bez udziału kierowcy. W 2014 r. przeprowadziła ona badanie na próbie 6 tys. niemieckich i amerykańskich kierowców - 2/5 respondentów byłoby zainteresowanych zakupem takiego pojazdu. Według Boston Consulting Group do 2025 r. rynek autonomicznych pojazdów będzie warty 42 miliardy dolarów.

Obecnie wiele firm wprowadza rozwiązania umożliwiające częściową autonomiczność pojazdów: BMW, Mercedes-Benz, Cadillac, Nissan, Tesla. Prawo czterech stanów USA już dziś pozwala autonomicznym samochodom poruszać się po publicznych drogach: Michigan, Kalifornia, Floryda i Nevada.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook