Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymski skarb w Anglii

23.03.2012

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Bath, w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów od 2007 roku.

Naukowcy odnaleźli na stanowisku ponad 30 tysięcy sztuk rzymskich monet ze srebra, pochodzących z ok. 270 r. n.e.

Zdaniem ekspertów, odnaleziony skarb jest piątym co do wielkości skarbem monet odkrytym kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii.

Znalezisko zostało przesłane do Muzeum Brytyjskiego w Londynie, gdzie - według konserwatorów - co najmniej rok będą trwały prace związane z rozdzielaniem monet, gdyż wiele z nich jest ze sobą sczepionych.

Skarb z Bath nie jest tak duży jak znalezisko koło miejscowości Frome z 2010 roku, gdzie poszukiwacz-amator odkrył wykrywaczem metalu skarb złożony z 53.500 monet, ale pochodzi z tego samego okresu i jest prawdopodobnie największym, jaki został odnaleziony na terenie pozostałości rzymskiego miasta w Wielkiej Brytanii.

W okresie rzymskim zostały zbudowane tu słynne rzymskie łaźnie, znajdujące się w pobliżu jedynych naturalnych źródeł geotermalnych w Wielkiej Brytanii, jakie występują w dolinie rzeki Avon.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook