Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymski paraliż

12.04.2012

Korki uliczne długości 22 kilometrów w Rzymie i całkowity chaos w północnej części miasta, na drogach dojazdowych oraz obwodnicy to rezultat egzaminu wstępnego na medycynę, w którym w środę udział wzięło ponad 8 tysięcy kandydatów.

Po raz pierwszy zdarzyło się, by egzamin na studia sparaliżował Wieczne Miasto, w którym wybuchła od razu gorąca dyskusja o tym, jak niewiele trzeba, by ruch zamarł, a stolica pogrążyła się w chaosie.

Egzamin wstępny na wydział medycyny Uniwersytetu Katolickiego odbywał się w dysponującym wielką salą znanym rzymskim hotelu w rejonie drogi Aurelia.

Samochodami i na skuterach przyjechało tam kilka tysięcy młodych ludzi - znacznie więcej niż się spodziewano - blokując najpierw całą dzielnicę, a potem nawet drogę wyjazdową z miasta, odcinek obwodnicy aż do nadmorskiej miejscowości Fregene.

Kandydaci w obawie, że spóźnią się na test, porzucali samochody na ulicach, uniemożliwiając przejazd innym, i szli na piechotę, pokonując czasem nawet po 5 kilometrów do miejsca egzaminu. Ten zaś z powodu totalnego zamieszania rozpoczął się z ogromnym opóźnieniem.

Na kilka godzin północna część Rzymu stanęła, a sytuację usiłowało opanować 40 strażników miejskich. Musieli zmierzyć się również z rosnącą wściekłością kierowców, którym puściły nerwy w gigantycznych korkach.

Sytuacja powtórzyła się, gdy po kilku godzinach kandydaci na lekarzy zaczęli wracać do swych domów; tym razem dodatkowo jeszcze w strugach ulewnego deszczu. Media podają, że pytani o to, jak poszły im egzaminy, odpowiadali: "lepiej niż dojazd".

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook