Jedynie prawda jest ciekawa


1800-letnia rzymska rezydencja

28.01.2012

Archeolodzy odkryli we wschodniej Anglii pozostałości rozległej rzymskiej rezydencji wiejskiej i zabudowań gospodarczych sprzed ponad 1800 lat - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku położonym na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną w mieście Peterborough, w hrabstwie Cambridgeshire w
regionie Anglia Wschodnia.

Naukowcy z Oxford Archaeology East odnaleźli na stanowisku pozostałości dużej luksusowej rzymskiej willi oraz kompleksu zabudowań gospodarczych, które razem tworzyły rozległą wiejską rezydencję.

Jak poinformowała dr Rebeka Casa Hatton, rzymska willa zbudowana z lokalnego wapienia w II wieku posiadała dwie kondygnacje, posadzki zdobione kunsztownymi mozaikami, a ściany pokryte były barwionymi tynkami w kolorach zielonym i czerwonym.

Zabudowania willi świadczącej o zamożności jej właściciela zostały wzniesione wokół brukowanego dziedzińca, a oprócz części mieszkalnej w obrębie rezydencji znajdowały się kamienne budynki gospodarcze, a także piec do wypalania ceramiki.

Archeolodzy odsłonili też pozostałości umieszczonego pod podłogą willi systemu ogrzewania na gorące powietrze oraz dużą ilość artefaktów, w tym dzbany i garnki codziennego użytku, wyroby ceramiczne na specjalne okazje, a także monety, brosze i zapinki z brązu.

Na stanowisku odnaleziono też ślady osadnictwa z epoki żelaza, pochodzące z ok. 100 r. p.n.e. i świadczące o atrakcyjności tego miejsca do zasiedlenia jeszcze przed przybyciem Rzymian do Brytanii.

Po dokonaniu inwazji na Brytanię w 43 r. n.e. Rzymianie zbudowali w pobliżu dzisiejszego Peterborough wojskowy obóz i miasto garnizonowe Durobrivae, którego pozostałości są przez archeologów dobrze rozpoznane i udokumentowane, ale w okolicy nie odnaleziono wcześniej śladów życia codziennego zamożnych Rzymian z tego okresu.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook