Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymska Fontanna di Trevi rozpada się

11.06.2012

Po alarmie dla sypiącego się Koloseum w Rzymie ogłoszono "SOS" dla barokowej Fontanny di Trevi , z której odpadł fragment marmurowego gzymsu. Kilka innych dużych kawałków zostało prewencyjnie usuniętych by nie dopuścić do ich oderwania się.

Zniszczeniu uległy fragmenty niezwykle bogatej sztukaterii, między innymi liście laurowe jednego z kapiteli.

Urząd Nadzoru nad Dobrami Kultury w Wiecznym Mieście zapewnił, że sytuacja nie jest niepokojąca ani poważna i wyjaśnił, że odrywanie się fragmentów obchodzącej właśnie 250-lecie fontanny to rezultat rekordowych śnieżyc w lutym, które nadwerężyły części zabytku.

To tłumaczenie przyjęto z prawdziwym niedowierzaniem, czy wręcz ironią, bo jest to kolejny tego rodzaju przypadek we włoskiej stolicy tłumaczony w ten sposób.

Zapewniono, że natychmiast po tym zdarzeniu rozpoczęły się pilne kontrole w celu sprawdzenia stanu bezpieczeństwa zabytku, w okolice którego przychodzą codziennie tysiące turystów. Inspekcje będą kontynuowane także po uprzednim wypuszczeniu wody ze słynnej fontanny.

Konserwatorzy zabytków alarmują, że konieczny jest natychmiastowy gruntowny remont budowli. Poprzednie prace konserwacyjne prowadzono tam w 1991 i 2000 roku.

Fontanna di Trevi została odsłonięta po trzydziestu latach budowy 22 maja 1762 roku. Zbudowano ją z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu wcześniej istniejącej fontanny. Wybrano projekt Niccolo Salviego, który zakładał wkomponowanie kaskady, bogatej w rzeźby postaci mitologicznych, w fasadę budynku.  

Obecnie głośno o niej z powodu policyjnej walki ze złodziejami, którzy wyławiają stamtąd nocami kilogramy monet, wrzucanych przez turystów wierzących w to, że dzięki temu powrócą do Rzymu. Na mocy zawartego porozumienia wszystkie te pieniądze przekazywane mają być rzymskiej Caritas.

Fontanna została uwieczniona w filmie "Dolce vita" Federico Felliniego w słynnej scenie z Anitą Ekberg i Marcello Mastroiannim pławiącymi się w wodzie.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook