Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymska Fontanna di Trevi ma 250 lat

20.05.2012

Słynna rzymska Fontanna di Trevi kończy 250 lat. Obecnie głośno o niej z powodu policyjnej walki ze złodziejami, którzy wyławiają kilogramy monet. Z rozrzewnieniem przypomina się sceny z filmu "Dolce vita" Felliniego z Anitą Ekberg i Marcello Mastroiannim.

Po trzydziestu latach budowy fontanna została odsłonięta 22 maja 1762 roku. Zbudowano ją z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu wcześniej istniejącej fontanny. Wybrany został projekt Niccolo Salviego, proponującego, by fontannę, bogatą w rzeźby postaci mitologicznych wkomponować w fasadę budynku.

Są tam również statuy symbolizujące ciszę i sztorm na morzu, pory roku, zdrowie i obfitość.

Wokół jednego z najbardziej znanych symboli Wiecznego Miasta krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że autor projektu był w stałym konflikcie z fryzjerem, który miał w pobliżu budowy swój zakład i ciągle krytykował powstające dzieło. W zemście Salvi kazał ustawić ogromną rzeźbę wazy tak, aby dokładnie zasłaniała niezadowolonemu cyrulikowi widok i by nie mógł obserwować postępu robót.

Turyści z całego świata znają tradycję wrzucania monet, co ma im zapewnić powrót do Rzymu. Znacznie
wcześniej zrodził się zwyczaj dotyczący zakochanych, którzy muszą się rozdzielić. Dziewczęta przyprowadzały do tego miejsca idących do wojska lub wyjeżdżających do pracy narzeczonych, by wypili szklankę wody z fontanny, a następnie ją stłukli. Miało to zagwarantować wieczną miłość i pamięć.

Różne wyjaśnienia dotyczą samej nazwy. Według jednego z nich w miejscu, gdzie stoi ta monumentalna barokowa budowla, w średniowieczu znajdowało się skrzyżowanie trzech dróg, czyli trivium. Inna rzymska legenda wskazuje zaś na imię Trevia, noszone przez dziewczynę, która odkryła tam źródło wody.

Turyści, których do Fontanny di Trevi prowadzi uliczkami szum wody, często doznają zawodu, gdy stają na zawsze hałaśliwym i zatłoczonym placu, pełnym handlarzy i chaotycznym niemal o każdej porze dnia.

Od dziesięcioleci monety wrzucane przez nich przez ramię, jak nakazuje tradycja, są wyławiane. To, co było niegdyś beztroską zabawą dzieci i nastolatków, stało się w ostatnich latach źródłem zarobku wyposażonych w sieci złodziei. Nie pomagają wielokrotne zatrzymania i kary. Zawsze tam wracają. Niedawno prasa informowała, że rekordzista został aresztowany na gorącym uczynku z monetami o łącznej wartości kilkuset euro.

Walkę z poławiaczami monet zaostrzono przed kilkoma laty, gdy zawarte zostało porozumienie, na mocy którego pieniądze z fontanny przekazywane są rzymskiej Caritas, prowadzącej stołówki i ośrodki dla ubogich.

Od 60 lat odtwórców głównych ról w "Dolce vita" Felliniego naśladują rzymianie i turyści z całego świata. Kąpiel jest jednak surowo zabroniona, a policja często wyciąga śmiałków z wody wręczając im za tę brawurę wysokie kary. Największa masowa kąpiel odbyła się w 2006 roku po tym, gdy Włochy wygrały piłkarskie mistrzostwa świata. Wtedy policja całkowicie przymknęła oko na radosne świętowanie kibiców.

W 2007 roku cały świat obiegły zdjęcia intensywnie czerwonej wody w Fontannie di Trevi. Był to rezultat happeningu, w czasie którego wrzucono do niej niepostrzeżenie puszkę farby.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook