Jedynie prawda jest ciekawa


Rzym na kolanach!

03.02.2012

Zamknięto przedszkola i szkoły. Ogłoszono powszechną mobilizację wszystkich sił porządkowych i ratunkowych. Postawiono na nogi 500 ochotników i przygotowano ciężki sprzęt. Wezwano rodziców, by nie wypuszczali dzieci z domu. Tak wygląda dziś Rzym - miasto wprzeddzień katastrofy. Co to zakatastrofa? Na weekend zapowiedziano opady śniegu. Na Wieczne Miasto może spaść nawet... 10 centymetrów białego puchu.

To wydarzenie niespotykane na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Wszystkie służby liczą się z wielkimi utrudnieniami, ponieważ rzymscy kierowcy nie są przyzwyczajeni do jazdy po śniegu i nie mają zimowych opon. Zostały one  wykupione w ciągu jednego dnia.

W ramach śniegowego alarmu władze na Kapitolu ogłosiły, że w piątek zamknięte będą szkoły wszystkich szczebli oraz przedszkola. Wywołało to falę protestów rodziców, których zdaniem zamknięcie placówek pogłębi jeszcze chaos w mieście, przygotowującym się do ataku zimy i zmusi wiele osób do wzięcia dnia wolnego w pracy. Wkrótce potem magistrat wyjaśnił, że podjął decyzję jedynie o zawieszeniu pracy dydaktycznej w piątek, a więc odwołaniu lekcji. Szkoły pozostaną jednak otwarte, gdzie uczniom zapewniona będzie tylko opieka.

Większość dzieci i młodzieży będzie miała dzień wolny. Dyrektorzy placówek i nauczyciele publicznie wyrazili niezadowolenie z powodu zamieszania, jakie powstało, oraz pochopnej według nich decyzji. 

Kontaktując się z rzymianami przez Twittera burmistrz Gianni Alemanno ogłosił: "Radzimy zatrzymać dzieci w domu". I wyjaśnił: "Lekcje będą zawieszone, szkoły - otwarte".

Ale jest jedna rzecz, której nie powstrzymała zapowiedź śnieżnej nawałnicy. W sobotę, kiedy spodziewane są śnieżyce przez cały dzień, odbędzie się mecz piłkarski Roma-Inter na rzymskim Stadionie Olimpijskim. "Zła pogoda nie powinna stwarzać żadnych problemów" - stwierdził burmistrz.

"Do szkoły nie, a na stadion tak?" - pytają oburzeni internauci na portalach rzymskich gazet.

DOL, PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook