Jedynie prawda jest ciekawa


Rzecznik KEP: ważne, by w czasie wielkanocnym pojednać się z Bogiem i ludźmi

29.03.2018
wielkanoc
Rzecznik KEP: ważne, by w czasie wielkanocnym pojednać się z Bogiem i ludźmi

To bardzo ważne, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi - podkreślił w czwartek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Spowiedź raz w roku to pewne minimum" - wskazał ks. Rytel-Andrianik, zachęcając do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania. Rzecznik KEP - w informacji na stronie Konferencji Episkopatu Polski - przywołał dane z najnowszego sondażu CBOS, mówiące że do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 proc. Polaków. 


"Drugie przykazanie kościelne mówi o tym, by +przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty+. Trzecie przykazanie zaś, że +każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.+ i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono +minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej+" - podniósł ks. Rytel-Andrianik. 

Jak podkreślił, "to bardzo ważne, by przygotować się do pełnego udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym". 

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. 

Dodał, że aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są m.in. takie inicjatywy, jak "Noc Konfesjonałów". 

Do Nocy Konfesjonałów przyłączyło się w tym roku ponad 230 kościołów z całej Polski - to najwięcej w historii akcji "nocnej spowiedzi". "Chodzi o to, aby nikt nie został bez spowiedzi przed Wielkanocą" - podniósł rzecznik Episkopatu. 

Z sondażu CBOS, przeprowadzonego na początku marca, wynika że Wielkanoc niezmiennie jest przeżywana przede wszystkim jako święto rodzinne - w ten sposób postrzegają ją dwie trzecie (67 proc.) Polaków. W okresie Wielkiego Postu 50 proc. Polaków rezygnuje z niektórych przyjemności, np. rzadziej ogląda telewizję, nie chodzi do kina. Wśród indywidualnych praktyk religijnych najczęstsze (85 proc.) okazuje się zachowywanie postu w Wielki Piątek. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) podało, że przystępują do spowiedzi wielkanocnej. 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że bierze udział w Triduum Paschalnym, 55 proc. w rekolekcjach wielkopostnych, a 50 proc. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żalów. 48 proc. respondentów deklaruje uczestnictwo w rezurekcji.


(PAP)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook