Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd uruchomi darmowe przedszkola - w Izraelu

09.01.2012

Rząd Izraela przyjął w niedzielę ustawę wprowadzającą darmowe przedszkola dla dzieci w wieku 3 i 4 lat, realizując jeden z postulatów wysuwanych przez protestujących minionego lata Izraelczyków. - To historyczna decyzja, zmieniająca kolejność priorytetów. Rok 2012 jest rokiem edukacji i bezpieczeństwa - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu, komentując wyniki głosowania w rządzie.

Po długich negocjacjach z partią Szas, jednym z koalicyjnych partnerów rządzącego Likudu, udało się osiągnąć kompromis. Szas była przeciwna wprowadzaniu darmowych przedszkoli, obawiając się, że odbędzie się to kosztem lokalnych projektów i planów rehabilitacji biedniejszych dzielnic.

Ultraortodoksyjna partia Szas reprezentuje głównie biedniejszych, religijnych żydów sefardyjskich, pochodzących z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

Wprowadzenie darmowej opieki przedszkolnej było jednym z głównych zaleceń zawartych w raporcie komisji kierowanej przez ekonomistę, profesora Manuela Trajtenberga - zespołu powołanego przez premiera Netanjahu w odpowiedzi na masowe społeczne protesty, które przetoczyły się przez Izrael w latem minionego roku.

Reforma obejmie 250 tysięcy dzieci. Przewidywany koszt w ciągu 5 lat to 2,2 miliarda szekli (ponad 2 miliardy złotych).

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook