Jedynie prawda jest ciekawa


Ruszyła kampania "W niedzielę nie kupuję"

22.05.2013

W Olsztynie zainaugurowano w środę kampanię "W niedzielę nie kupuję". Metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba przekonywał, że w niedzielę kobiety powinny odpoczywać z rodziną, spacerować z dziećmi, a nie pracować w hipermarketach.

Kampanię zainaugurowano w siedzibie kurii metropolitalnej w Olsztynie.

"Chcemy, aby niedziela była poświęcana na mszę świętą, medytację, przemyślenia, a nie na robienie zakupów" - mówiła Bożena Ulewicz z Akcji Katolickiej.

Poinformowała, że w najbliższym czasie we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej zostaną wywieszone plakaty, na których na tle spokojnego krajobrazu lasu narysowano przekreślony sklepowy koszyk na kółkach.

Ulewicz zapowiedziała, że w najbliższych dniach w całym kraju Akcja Katolicka rozpocznie kampanię informacyjną akcji "W niedzielę nie kupuję", a w weekend na Śląsku ma odbyć się na ten temat konferencja naukowa.

Obecny na konferencji prasowej poświęconej akcji "W niedzielę nie kupuję" abp warmiński Wojciech Ziemba mówił, że choć w tle tej akcji jest przykazanie o świętowaniu dnia świętego, to trzeba pamiętać o tym, że Prawo Boże nie tylko nie stoi w sprzeczności z prawem ludzkim, ale chroni człowieka.

"Pan Bóg, odpoczywając po stworzeniu świata, pokazał, że człowiek też musi odpoczywać. W niedzielę sklepowe powinny spędzać czas z dziećmi, z rodzinami przy grillu czy na spacerze, a nie obsługując w sklepie tych, którzy z wygody i lenistwa nie zrobili zakupów w inny dzień" - powiedział abp Ziemba, i zaapelował do wszystkich, którym nie jest obojętny los ludzi, którzy muszą w tym dniu pracować, aby nie robili zakupów w niedzielę.

Obecny na spotkaniu szef regionalnej Solidarności Józef Dziki ocenił, że od lat rośnie w społeczeństwie zgoda na wyłączenie handlu w niedzielę.

"Mówienie o tym, że to przyczyni się do bezrobocia jest nieprawdziwe. Przecież np. w Niemczech czy Austrii sklepy w niedzielę są pozamykane i nie jest to katastrofą dla handlu" - powiedział Dziki.

Dodał, że chociaż "osobiście nie wierzy, aby za tego rządu udało się wprowadzić wolną niedzielę w handlu", to nie zwalnia to związkowców z akcji uświadamiania społeczeństwu tej kwestii.

PAP, lz

[fpt: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook