Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza twitterowy przewodnik po Bożym Ciele

11.06.2014

Tygodniową akcję "Boże Ciało na Twitterze" rozpoczną w najbliższy piątek 13 czerwca polscy duchowni. - W uroczystość Bożego Ciała katolicy celebrują Eucharystię na placach i wychodzą na ulicę z Najświętszym Sakramentem.

To dobra okazja, aby przypomnieć lub przekazać prawdę o Mszy Świętej użytkownikom mediów społecznościowych – podkreśla jeden z jej inicjatorów ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, aktualnie doktorant w Rzymie. Udział w tej akcji potwierdził m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

- Wierzymy, że poprzez wspólne "ćwierkanie" możemy pomóc użytkownikom Twittera lepiej poznać i bardziej zrozumieć tajemnicę Mszy świętej. Można powiedzieć, że w ciągu 7 dni wspólnie napiszemy „twitterowy przewodnik po Bożym Ciele” – wyjaśnia.

- Portale społecznościowe są przecież jak place i ulice. Są - jak pisał Benedykt XVI - „otwartą przestrzenią publiczną, w której ludzie dzielą się swoimi pomysłami, informacjami, opiniami i gdzie mogą również powstawać nowe więzi i formy wspólnoty". Są współczesnymi areopagami – przypomina ks. Studnicki.

W związku z tym, ekipa @duchowni zaprosiła blisko 100 polskich: biskupów, księży, diakonów, ojców i braci zakonnych, kleryków, którzy mają swoje konto na Twitterze, do udziału w tygodniowej akcji #BożeCiało. - Startujemy w piątek, 13 czerwca, a kończymy dokładnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 19 czerwca – zapowiada jeden z liderów polskiej grupy duchownych na Twitterze.

Sposób współpracy duchowni wypracowali już podczas wcześniejszych wydarzeń, które organizowali na Twitterze. Były to: pierwsze #TTrekolekcje, maryjna #majówka, adwentowy #budzik.

Każdy z duchownych, który weźmie udział w akcji, będzie codziennie umieszczał na swoim koncie tweety na temat poszczególnych elementów Mszy świętej według ustalonej wcześniej kolejności. I tak w piątek 13 czerwca będą one dotyczyły obrzędów wstępnych – znaku krzyża, w sobotę 14 czerwca tweety będą o liturgii słowa, w niedzielę 15 czerwca – o chlebie i winie, w poniedziałek 16 czerwca o dziękczynieniu, we wtorek 17 czerwca o ofierze, w środę 18 czerwca o Komunii a w samą uroczystość Bożego Ciała na temat rozesłania i misji.

Jak informuje ks. Studnicki, "ćwierkający" duchowni będą się posługiwać hashtagiem #BożeCiało. Dzięki temu będzie można łatwo odszukać i śledzić całe wydarzenie. Ponadto ich tweety będą upowszechniane również na profilu @duchowni.

Obecnie profil ten obserwuje na Twitterze ponad 2,2 tys. internautów. Prowadzą go wspólnie, oprócz ks. Studnickiego, jezuita, dominikanin i franciszkanin oraz księża z 3 diecezji: przemyskiej, włocławskiej i pelplińskiej.

Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.

KAI, lz 

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook