Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza sezon na leszcza

24.02.2014

Na Zalewie Wiślanym rybacy zaczęli już połowy leszcza. Jest to możliwe, bo południowa część akwenu jest wolna od lodu. Gdy lód na Zalewie całkowicie zniknie, rybacy rozpoczną połowy śledzi.

Jak poinformował w poniedziałek inspektor rybołówstwa Roman Jachimowicz, wolna od lodu jest część Zalewu - od Tolkmicka do ujścia Nogatu. Z takich warunków skorzystały pierwsze załogi łodzi rybackich, które wypłynęły na połów.

"Jako pierwsi połowy leszcza rozpoczęli rybacy z Kamienicy Elbląskiej. Myślę, że w ciągu od 4 do 6 dni kolejne załogi zaczną połowy. Oprócz leszczy będą łowić okonie, sandacze i płocie" – podkreślił Jachimowicz.

Na leszcze, sandacze i płocie nie ma kwot połowowych. Jedynym ograniczeniem w połowach jest wielkość ryb. Rybacy muszą przestrzegać wielkości ochronnych poszczególnych gatunków.

Jak dodał Jachimowicz, w ciągu najbliższych dni lód na Zalewie może już całkowicie stopnieć i wówczas rybacy zaczną połowy śledzi, które wpływają z Bałtyku na tarło.

"Niewykluczone, że śledzie już są w Zalewie pod lodem. Rybacy zaczną jednak połowy wówczas, gdy będą mieć całkowitą pewność, że Zalew jest wolny od lodu. W przeciwnym razie tak zwane pola lodowe mogą zniszczą im siatki"- podkreślił Jachimowicz.

Zazwyczaj połowy śledzia zaczynają się na Zalewie na przełomie marca i kwietnia. Najwięcej łowi się w przygranicznych wodach na wysokości Nowej Pasłęki, Fromborka i Piasków.

"Tegoroczny limit połowowy na śledzie na Zalewie wynosi 2,1 tony. W ubiegłym roku rybacy mogli złowić 1,7 tony i ten limit prawie całkowicie wyczerpali"- podkreślił inspektor.

Rybacy nie przerabiają ryb nad Zalewem, wiozą je do punktów skupu, magazynów czy hurtowni albo sprzedają z burty.

Na całym Zalewie Wiślanym zarejestrowane są 83 łodzie rybackie, ale w pracę związaną z rozładunkiem ryb zaangażowanych jest kilkaset osób, często całe rodziny.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook