Jedynie prawda jest ciekawa


Rusza konkurs na pełnometrażowy komiks o Powstaniu Warszawskim

20.09.2013

Prace zainspirowane historiami z powstania warszawskiego, losami jego uczestników i świadków oraz ich próbą odnalezienia się w powojennej rzeczywistości można przesyłać na konkurs na komiks poświęcony zrywowi. Zwycięzca zaprojektuje pełnometrażowy album o powstaniu.

"Rusza konkurs na projekt pełnometrażowego albumu komiksowego o Powstaniu Warszawskim. Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu" - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy podkreślają, że pragnąc dać autorom swobodę twórczą w ujęciu tematu, nie określają motywu przewodniego, zachęcają jednak do poruszania wątków dotąd nie eksplorowanych. Inspiracją mają być historie z powstania czy próba odnalezienia się jego uczestników lub świadków w trudnej, powojennej rzeczywistości.

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie muszą do 2 grudnia br. przesłać pod adresem konkurskomiksowy@1944.pl lub złożyć w siedzibie Muzeum zgłoszenie wraz sześcioma do 10 plansz stanowiących fragment dłuższej pełnometrażowej historii. Powinno być do niego dołączone także streszczenie całego komiksu. Organizatorzy zwracają uwagę, że uczestnicy powinni mieć wizję całości, by "sprawnie zaplanować narrację na 46 lub 54 strony".

"Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce - Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska" - dodaje Ołdakowski.

Zwycięzca otrzyma 1,5 tys. euro i propozycję stworzenia pełnometrażowego komiksu o powstaniu warszawskim, który zostanie wydany w formie albumu. Będzie to jedna z publikacji promujących przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Za drugie miejsce w konkursie przewidziano nagrodę w wysokości 1 tys. euro, a za trzecie - 500 euro.

Prace będzie oceniać jury w składzie: rysownik i wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum Przemek "Trust" Truściński; autor powieści fantasy Jacek Dukaj; rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 r. za debiutancki film krótkometrażowy "Katedra" Tomasz Bagiński; znany rysownik Zbigniew Kasprzak; scenarzysta komiksowy i publicysta Sławomir Zajączkowski; autor powieści fantasy, publicysta i szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska Tomasz Kołodziejczak oraz historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego dr Katarzyna Utracka.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook