Jedynie prawda jest ciekawa


Rozdwojenie jaźni? Tak wygląda kot Schroedingera

29.08.2014

Naukowcy z z wiedeńskiego Instytutu Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej dokonali niecodziennego eksperymentu: zrobili zdjęcie za pomocą światła, które nie miało żadnego fizycznego kontaktu z fotografowanym obiektem. Jaki przyniosło to efekt?

Na wykonanej fotografii można ujrzeć wierny obraz fotografowanego kota. Podobnego eksperymentu w latach 30-tych ubiegłego wieku próbował dokonać jeden z twórców mechaniki kwantowej Erwin Schroedinger, który zaproponował teoretyczny eksperyment, w którym brał udział nietrwały atom i kot w pułapce.

Okazuje się, że cząstki światła, które padły na matrycę aparatu i naświetlały obraz – mogły nigdy wcześniej nie oświetlić, a nawet nie znaleźć się w bliskim otoczeniu fotografowanego obiektu.

Wynik eksperymentu mówi, że kot jednocześnie żyje i jest martwy – co jest sprzeczne z logiką.

Obecnie splątany fotony posłużyły austriackiemu zespołowi do zrobienia fotografii. Najpierw fotony były wprowadzane stan "rozdwojenia jaźni", a więc w podobny stan kwantowy, w jakim jest kot Schroedingera. Efekt końcowy widzimy na zdjęciach.

Jak czytamy w serwisie „gazeta.pl” : „Można by rzec, że wiedeńskim fizykom udało się sfotografować kota Schroedingera bez zaglądania do pudełka, w którym on jest zamknięty!”

Naukowcy obecnie pracują nad praktycznym zastosowaniem nowej metody fotografii.

gazeta.pl, lz

[fot: twitter.com]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook