Jedynie prawda jest ciekawa


Royal baby miało 25 tys. tweetów na minutę

23.07.2013

W szczycie zainteresowania w poniedziałek wieczorem narodziny pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate generowały ponad 25,3 tys. wpisów na Twitterze na minutę - podał serwis.

Clarence House, sekretariat pary książęcej, podsycał to zainteresowanie, informując o przyjęciu Kate do szpitala, a potem o narodzinach syna; ten ostatni wpis został retweetowany ponad 15 tys. razy.

Dla zmęczonych gorączką związaną z narodzinami królewskiego potomka liberalno-lewicowy dziennik „Guardian” w poniedziałek przygotował opcję republikańską, blokującą informacje na ten temat. W poniedziałek po południu, czyli jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem narodzin dziecka, możliwość ta została jednak usunięta.

Media, których przedstawiciele od wielu dni koczują przed londyńskim szpitalem St Mary’s, gdzie przyszedł na świat pierworodny syn pary książęcej, spekulują, że świeżo upieczeni rodzice już we wtorek mogą zabrać dziecko do domu. Pałac Buckingham milczy jednak w tej sprawie, precyzując, że wszystko „zależy od rodziców  i opinii lekarzy”. Media tymczasem wyczekują możliwości zrobienia pierwszej fotografii dziecku i rodzicom.

Przed Pałacem Buckingham zbierają się turyści i sympatycy monarchii, którzy chcą sfotografować złotą ozdobną sztalugę, na której ogłoszono wieść o narodzinach. Teraz wielką niewiadomą jest imię księcia; ale w przypadku jego ojca, syna księcia Karola i Diany - Williama - na decyzję trzeba było czekać tydzień. W nocy wielu świętowało radosną wiadomość - pod gołym niebem i z kieliszkiem szampana.

Dziecko nie ma nawet doby i jeszcze przez wiele dni świat może nie poznać jego imienia, ale już patronuje ono niektórym przedsięwzięciom. Premier Australii Kevin Rudd powiedział, że imieniem księcia zostanie nazwana zagroda dla wielkouchów króliczych w ogrodzie zoologicznym Taronga w Sydney. Australijski rząd przeznaczy też 10 tys. dolarów australijskich w imieniu księcia na projekt badawczy mający na celu ochronę tego zagrożonego gatunku.

Ale to jeszcze nie wszystko. „Nie wiem, czy rodzina królewska tego potrzebuje, ale prawdopodobnie przyznamy im także darmowy wstęp do tego zoo” - dodał Rudd.

Życzenia młodym rodzicom złożył w imieniu swoim i małżonki prezydent USA Barack Obama. „Życzymy im wszelkiego szczęścia i błogosławieństw, które towarzyszą rodzicielstwu” - przekazał amerykański prezydent, ojciec dwóch córek.

Gratulacje przekazali także gubernator i premier należącej do Commonwealthu Kanady. „W imieniu wszystkich Kanadyjczyków składam najszczersze powinszowania książęcej parze i całej rodzinie królewskiej” - napisał na Twitterze premier Stephen Harper.

Do gratulacji przyłączyli się także prezydenci Francji i Rosji, Francois Hollande i Władimir Putin, którzy składali życzenia na ręce młodych rodziców i królowej Elżbiety II z okazji narodzin prawnuka.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który w styczniu stanął na czele Kościoła anglikańskiego, oświadczył: „Razem z milionami ludzi w kraju i na świecie łączę się w radości w tym wyjątkowym czasie”.

Stowarzyszenie monarchistów w Nowej Zelandii uczciło narodziny królewskiego potomka pokazami świetlnymi; w sumie na niebiesko - ze względu na płeć dziecka - iluminowano 40 budynków w całym kraju, w tym wieżę Sky Tower w Auckland i gmach lotniska w Christchurch. W Kanadzie na niebiesko jarzyły się m.in. budynki parlamentu w Ottawie i wieża telewizyjna w Toronto.

Na oblężenie przez turystów i reporterów przygotowuje się tymczasem Bucklebury w zachodnim Berkshire, gdzie wychowała się Kate Middleton zanim została narzeczoną księcia Williama i księżną Cambridge.

„Guardian” wieści, że syn książęcej pary - trzeci w linii sukcesji po swoim dziadku, księciu Karolu, i ojcu - nie odziedziczy tronu przed upływem co najmniej 50 lat. Dziennik zastanawia się, czy w 2065 roku Wielka Brytania nadal będzie państwem „rządzonym przez człowieka, o którego miejscu decyduje fakt narodzin”.

PAP/aż

[fot. PAP/EPA/Andy Rain]
PAP/EPA/Andy Rain 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook