Jedynie prawda jest ciekawa


Rowery miejskie w Warszawie już od roku

02.08.2013

System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo ma już rok; w tym czasie odnotowano 1,5 mln wypożyczeń miejskich rowerów. Dziś korzysta z nich ponad 130 tys. osób, a każdy wypożyczany jest średnio 5-6 razy dziennie.

Urodziny Veturilo zorganizowano w piątek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie rok temu zainaugurowano działanie wypożyczalni rowerów. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjechała na uroczystość właśnie na jednym z miejskich rowerów.

Obecnie w Warszawie jest ponad 330 km dróg i tras rowerowych.

Hanna Gronkiewicz - Waltz pytana przez dziennikarzy jak często jeździ rowerem powiedziała: "Jeżdżę regularnie koło siebie, w Wawrze, w lesie. Mam na to czas tylko w sobotę i niedzielę".

Wśród osób, które przybyły na urodziny Veturilo, były także te na rowerach.

"Staram się nie korzystać z komunikacji miejskiej, bo wiem, że tak jest szybciej, wygodniej i przede wszystkim zdrowiej. Dlatego, że nie wszędzie da się dojechać autobusem" - powiedziała PAP Paulina.

Inna rowerzystka, Agata, podkreśliła, że choć ma w domu cztery rowery, to jednak korzysta z tych miejskich.

"Znoszenie  roweru z piątego piętra i potem wnoszenie na górę jest dla mnie męczące, dlatego Veturilo jak najbardziej na tak, bo już stoi na ziemi. Nie zdarzyło mi się wypożyczyć niesprawnego roweru. Już się nauczyłam, że trzeba sprawdzić, czy jest łańcuch i czy nie ma przebitej opony, bo reszta przeważnie działa" - powiedziała.

Niektórzy rowerzyści zwracali jednak uwagę na usterki, z których najczęściej wymieniali zawieszanie się systemu czy serwisowanie wszystkich dostępnych na danej stacji rowerów, a wówczas nie można ich wypożyczyć.

Z okazji urodzin Veturilo dla warszawiaków przygotowano tort, którego pierwsze kawałki kroiła i rozdawała przechodniom prezydent. Osobom, które przyjechały na specjalnie oznaczonych rowerach przed pomnik Kopernika, rozdawane były też upominki. Można było wygrać m.in. podwójny bilet lotniczy, telefony i bony na zakupy.

Świętowanie urodzin Veturilo ma potrwać cały miesiąc. W planach są m.in. rowerowa gra miejska oraz koncert przy fontannie multimedialnej na Podzamczu.

Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie.

PAP/run

fot. veturilo.waw.pl

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na facebooku!

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook